Top 100 Magyar Borom (5 – 1.)

Akkor hát ez volna az öt kedvenc borom 2022-ből. Ami persze így csak félig igaz: Top 100-as listámból, a saját játékszabályaim szerint, kimaradtak a külföldi borok és azok a magyarok, amik már nem kaphatók. Ez az öt bor viszont mind ott van a polcokon, de minimum a pinceajtóban megvásárolhatók. Nem best buy borok, áruk kivétel nélkül 30 euró feletti (de inkább több), viszont közös jellemzőjük, hogy nagyon kevés készült belőlük és nemzetközi klasszisok… az ilyesmit meg sehol nem adják mogyorókért.

 

5. St. Andrea Szőlőbirtok Nagy-Eged-Hegy Dűlő Pinot Noir Grand Superior, Eger, 2017 – 9.5 pont

Ritkán fordul elő velem, hogy magyar pinot-ért lelkendezem, de a St. Andrea Nagy-Eged-Hegy PN mindig kivételt jelent. Többször is kóstoltattam vakon külföldi borértő társasággal, és minden alkalommal burgundinak gondolták, ami akkor is nagy dolog, ha erről a mondatról lerázogatjuk a rátapadt sznobszószt. Már az illata is sokrétű: a gyümölcsök – eper, csipkebogyó, piros ribizli – uralják, de mellé vannak szórva virágok – ibolya, rózsa – szirmai, mint egy bormagazin tavaszi kiadásának címlapján… Ha nagyon szipákolunk, enyhe hordós jegyeket is érzünk, fűszernövényeket, szegfűszeget, feketeteát. A savérzet fejlett, a kortyban visszaköszönnek a pirosbogyók: ribizli, cseresznye, erdei gyümölcsök, de méltóságteljesen belép a képbe az ásványosság is. Nagy, feszes szerkezet, légies könnyedség, komplex aromák. Sokszínű, szinte már bonyolult pinot, melynek nagysága, gazdagsága természetes, mondhatni magától értetődő. (saját beszerzés)

St. Andrea Nagy-Eged-Hegy Pinot Noir

 

4. Takler Borbirtok Minden 50 Évben, Szekszárd, 2017 – 9.5 pont

Ki gondolta volna húsz évvel ezelőtt, hogy ilyen kékfrankosokat iszunk majd a jövőben? És ki 50 éve? (Persze 50 éve semmi nem volt elképzelhető abból, ami ma van. Ki látta előre például a Vivino alkalmazást, rádiótelefonokon!, ahol egyébként el van írva ennek a bornak a neve, „Minden 50 Évlen”, mert még bénázik a címkeolvasó funkció. 4,8 átlagpontnál áll btw – ritkán látható magas érték a Vivinón, bármely ország borainál.) A 17-es Minden 50 alapanyaga érett, túlérett, az illat ennek megfelelően tömény, nyammognivaló, vaskos aszaltszilvássággal kezd, de van mellette feketeolíva, dohány, levendulás csoki, szerencsendió, aszalványok, tercier jegyek. Gazdag, szinte koravén karakter… A test közepes, a tannin egész sok, de szép, finomszemcsés, a savérzet magas. Vastag textúra, kóstolva is rengeteg aszalt szilva érkezik, körberakosgatva étcsokis, süteményes jegyekkel, licorice-szel. Amarone-hangulata van, de az átlag amaronéknál könnyedebb, ihatóbb a jó savérzet miatt. (Igen, az Amarone nagy bor, az egyetlen hibája, hogy nem nagyon iható…) Bezzeg az 50 Évben! Olyan, mint a kedvenc csokis desszerted, ami tömény, tele van ízzel, de valami varázslat folytán akármennyit meg tudsz belőle enni. (kóstoló a pincénél)

Takler Minden Evben

 

3. Szászi Birtok Kabócás, Badacsony, 2015 – 9.5 pont

Kényeztető fehérbor. Már az illatával mindent megtesz, hogy elbűvöljön, érett citrusokkal indít, ami szépen átadja a helyét az őszibaracknak, méznek, végül aszalt gyümölcsök és egy kis petrolosság is érkezik, hogy aztán újra közelhajolj és kezdődjön az egész körforgás elölről. Kóstolva a fehér húsú gyümölcsök, mindenféle barackok viszik a prímet, de figyelemreméltó mellettük a sós-ásványos karakter is. A savérzet magas, valamint belengi a kortyot egy finomrétegű cseresség is, ami még frissebbé teszi ezt a tömör gyönyör stílusú, incselkedően hosszú nagy bort. Nem bánom, ha nincs otthon burgundi chardonnay-m, ha van olaszrizlingem Szigligetről. (kóstoló a pincénél)

Szaszi Kabocas Olaszrizling

 

2. Vesztergombi Pincészet Alpha, Szekszárd, 2017 – 9.5 pont

Vesztergombi Csaba szeret nagy borokat készíteni, van is neki néhány. De amikor az Alphát először mutatta nekem, látszott, érződött, hogy ez most a legnagyobbak között is valami kiemelkedő lesz. Nemcsak abból, hogy kicsit másképp csillogott Csabi szemüvege, ahogy megkérdezte jellegzetes félmosolyával, hogy „Na, mit szólsz? Iható?”, hanem abból is, hogy a bor már akkor, kölyökkorában hordozta magán a „nagybor” karakter mellett azt a természetes, harmóniát árasztó kedvességet, ami a nagyok között is csak az igazándetényleg a legnagyobbak sajátja. Amikor először kóstoltam, még tartályban volt, aztán találkoztunk másfél év múlva, akkor már le volt palackozva és a szerény Deus munkacím fityegett egy cetlin a palacktartó állvány oldalán, végül tesztelhettem akkor is, amikor már kapható volt – immár végleges nevén, ő lett az Alpha. Hogy ez a Vesztergombi Pince (továbbá az ország) egyik legjobb csúcsvöröse, az az első kóstoláskor nyilvánvaló volt, azóta persze sokat érett: a sokféle piros és feketebogyós gyümölcs mellett megjelentek az avaros, dohányos jegyek, simult a tannin, rétegzettebb, komplexebb lett a bor… egy kicsit… mert az a helyzet, hogy ez rétegzettség és komplexitás a kezdettektől fogva meg-meg villant benne. A hordófűszerek is nagyon finomak, az enyhe kakaóporos, fahéjas tónus csak színezi az összképet, de hát ebben a borban úgy néz ki, semmi nem tudja felülírni a bor tömény, összecsiszolt, érett, harmonikus, komplex fő karakterét. Cabernet franc, sauvignon, merlot és syrah házasítása nagyjából egyenlő arányban. Csaba kedveli a nemzetközi fajtákat és szereti ezekből odapakolni a Nagy Bort, míg mások a borvidéken a helyibb szőlőt, a kékfrankost csiszolgatják. Felesleges lenne „eldönteni” ezt a kérdést, inkább örvendezzünk a sokszínűségnek: ezen a Top 100-as listán talán a legyakrabban előforduló bor a szekszárdi kékfrankos (és bikavérek), a legjobb vörösbor pedig egy szekszárdi cuvée, ami francia fajták házasítása. Gond egy szál se. (kóstoló a pincénél, Pannon Karácsony)

Vesztergombi Alpha

 

1. St. Andrea Szőlőbirtok Mária, Eger, 2020 – 9.5 pont

Különleges, éteri fehér házasítás. Egyrészt chardonnay, ami olyan jól érzi magát a meszes Nagy-Eged-hegyen, másrészt furmint, amin olyan jól érezzük magunkat mi, fogyasztók. (És állítólag egy kis sauvignon blanc is van benne.) Illata mennyei (tényleg úgy képzelem, hogy ilyen illat lehet a Mennyországban a tömegközlekedési eszközökön) – virágok, körte, érett citrusok, narancs, narancshéj, trópusi gyümölcsök… Kóstolva a lédús fehér húsú gyümölcsök és az ásványos, sós karakter funky forgataga ragad magával, na és a krémes textúra, az élénk savak, másképpen mondva: ennek a nagy, komplex fehérbornak a lenyűgöző vitalitása. A végét még az 500 literes (és kisebb részben 300 literes) hordós érlelésnek köszönhető vaníliás fuvallatok teszik még sokszínűbbé. (VinCE Gála)

St. Andrea Mária

A Top 100 Magyar Borom lista további részei:

Top 100 Magyar Borom (10 – 6.)

Top 100 Magyar Borom (20 – 11.)

Top 100 Magyar Borom (30 – 21.)

Top 100 Magyar Borom (40 – 31.)

Top 100 Magyar Borom (50 – 41.)

Top 100 Magyar Borom (75 – 51.)

Top 100 Magyar Borom (100 – 76.)

 

Kapcsolódó postok

Szólj hozzá!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Rólam

Nagy Sebestyén vagyok. Borról beszélek ezen a blogon. Borról és mindenről, ami borral kapcsolatos. És minden téma kapcsolatos a borral. Például úgy, hogy ha megbeszéljük, kinyitunk közben egy bort… :) Tovább

Hirdetés

Legutóbbi posztok
Kategóriák
Legnépszerűbb
Archívum