Top 100 Magyar Borom (75 – 51.)

Év végi „Top 100 Magyar Borom” jegyzetfüzetem második része következik, a 75. helyezettől az 51.-ig. Ezek már nagyon-nagyon jó borok, pontszámban egymást érik a kövér 8.8-ak és 8.9-ek. Bármelyiket szívesen innám, annak ellenére, hogy egymástól akár teljesen eltérő stílusúak. Például Somlóról két bor is szerepel és nehezen tudnék elképzelni két száraz fehérbor között nagyobb különbséget. Az egyik egy friss, filigrán, savhangsúlyos, acéltartályos, fiatal olaszrizling, a másik egy lágy, testes, hordós, lassan cammogó hárslevelű. És mégis szeretem mindkettőt; nem hol ezt, hol azt, hanem mindig és bármikor. Mert hát jó hülyék lennénk, ha lecövekelnénk egy stílus mellett és folyton azt istenítenénk és csakis az annak megfelelő borokat innánk. (Bár az az igazság, ismerek szép számmal ilyen jó hülyéket.) A közhely, miszerint túl rövid az élet, hogy rossz borokat igyunk inkább úgy jobb, hogy túl rövid az élet, hogy ugyanolyan borokat igyunk.

Néhány fontos dologban persze már hasonlítaniuk kell ezeknek a 88+ boroknak. Koncentráltnak kell lenniük, megfelelő aromaintenzitásúaknak, elvárás a jó szerkezet, nagyon nem billenhet el bennük semmi és az utóízüknek is kell, hogy legyen bizonyos hossza. A következő 25 bor ezeknek a kritériumoknak megfelel, mindegyiket idén ittam, örömmel emlékszem vissza rájuk, és úgy tudom, még mindegyikük kapható…

Arról, hogy mi ez a lista és miért készült, valamint a 100 – 76. helyezett borokról itt olvashatsz.

 

75. Fekete Pince Olaszrizling, Somló, 2021 – 8.8 pont

A legendás somlói borász, Fekete Béla nevét továbbörökítő pince fiatalos, egyenes olaszrizlingje. Illatában alma, grépfruit és fűszernövények. Lendületes savak, almás, zöldalmás aromák, egészen szép hossz. Tiszta, itatós, friss, nagyon szépen elkészített darab a feszes-egyensúlyos-klassz kategóriából. A pince új borász-tulajdonosának bevallása szerint ez nem az ő stílusa, de felesége unszolására végül is készített egy ilyen könnyed-precíz karakterű bort. Én ebből nem tudok más tanulságot levonni, mint hogy hallgatni kell a nőkre. (Borjour Somló)

74. Zachár Chardonnay, Sopron, 2020 – 8.8 pont

Finoman hordózott, jó savú, nagy formátumú chardonnay, amitől a gyorsan lelkesedő kóstoló már-már Burgundiát brummog a bajsza alá. Intenzív illatában alma, őszibarack, a hordó vaníliája és pirított toastossága. Több területről származik, köztük egy hűvösebb, magasabb dűlőről is, amit, na, hogyan hívnak? Hát úgy, hogy Hidegség. Élénk savak, emelkedett aromaintenzitás, közepes+ hossz. A hordózottság végig érezhető, de ebben a borban már szebben, mint a korábbi, első évjáratban, mivel itt már tudtak használt hordókat is bevetni. (Borjour Sopron)

Zachar Pince Chardonnay Sopron

 

73. Thummerer Pincészet Kadarka Grand Superior, Eger, 2015 – 8.8 pont

Érett illat, kissé bedzsemesedő eprek mellett dohány és egzotikus fűszerek. Érezhetően nem egy borfiatalember, de még van benne vitalitás, egészen combos savak. Gyümölcsei érettek, szinte túlérettek. Megjelennek a palackérlelésből származó dohányleveles tercier aromák is. Egri silver fox. (VinCE-teszt)

 

72. Tánczos Pince Hegybor, Balatonfüred-Csopak, 2021 – 8.8 pont

Tagyon legújabb felfedezettjének, a Tánczos Pincének az olaszrizlingje. Olaszrizlinghez képest erőteljes illat almákkal és mezei virágokkal. A savérzet elég gepárd, a bádi közepes. Spontán erjedt, hordót nem látott és seprőn tartották. A kortyban sok „green fruit” és mineralitás. Fanyar, juicy és komplex bor, amiről el lehet képzelni azt is, hogy luxi borbárokban szürcsöli boldogan az értő kozmopolita közönség, na és azt is, hogy a Nivegy-völgyi lankán nyakaljuk hokedlin ülve, nem kevésbé boldogan. (Borjour Borhajó)

 

71. Vylyan Pincészet Csóka, Villány, 2018 – 8.8 pont

Visszafogottabb illatában málna, ibolya. Megfelelően magas savérzet, közepes test és közepes tanninosság. Kóstolva egészen vad gyümölcsösséggel támad: mindenféle kökényes, erdei bokrokról lopható aromákkal. Van a kortyban egy jellegzetes fanyarság és szájpadlás-tapétázó, feketeteás cseresség is. Kedves vadóc – és egyben klasszikus változata a Szentesi József által patronált régi magyar szőlőfajtának, a csókaszőlőnek. (VinCE Gála)

Vylyan Pinceszet Csoka

 

70. Bakonyi Pincészet Cabernet Franc, Villány, 2020 – 8.8 pont

Bakonyi Péter franc-ja mindig gyümölcsösebb, frissebb, áramvonalasabb a villányi átlagnál. A 2020-as fűszernövényes és kirobbanóan feketeszedres illattal vesz egy nagy lendületet, hogy aztán az enyhe tanninosság és élénk savak mellett továbbra is két marékkal szórja a feketebogyókat. Intenzíven aromás, jó ivású cabfranc. (VinCE Gála)

 

69. Vylyan Pincészet Prémium Kékfrankos, Villány, 2018 – 8.8 pont

Érett gyümölcsök az illatban, szilva, meggy. Plusz egy kis édes fűszeres, szegfűszeges, enyhén parfümös, lady-s, váll feletti kikacsintás… Jó, élénk savérzet, enyhe, finom tanninréteg. Szép egyensúlyok, nagyon intenzív meggyes gyümölcsösség. Koncentrált, kifejező kékfrankos, közepes hosszal. (VinCE-teszt)

 

68. Etyeki Kúria Sopron Kékfrankos, Sopron, 2017 – 8.8 pont

Sötétebb tónusú illatok, mint ahogy a kékfrankosoknál megszokhattuk. A ribizli fekete, a meggy cigány – le lehet még írni ilyen mondatokat? Enyhe édes fűszerek – főleg fahéj – is érződnek. Egyensúlyos, kissé telt, érett gyümölcsös, sima tanninokkal. Inkább meleg karakterű kékfrankos, mint soproni. Szép a hordóhasználat, finoman fűszerezi a kortyot, de nem uralja. A Kúria nyugati műhelyében készülő Sopron már sok éve az egyik kedvenc kékfrankosom, vakteszteken szinte mindig zavarba hozza a nagy tudású borpápákat „nemzetközi” stílusa és klasszisa miatt. (VinCE-teszt)

 

67. Sebestyén Pince Kadarka, Szekszárd, 2020 – 8.8 pont

Milyennek képzeljük a tipikus nagyszerű kadarkát? Hát, világos színűnek, könnyednek, élénk savúnak, frissítőnek, nem magas alkoholúnak és legfőképp olyannak, ami telis-tele van pirosribizlis, málnás gyümölcsösséggel. A Sebestyén Kadarka pont ilyen. Fele részben 50-70 éves tőkék termése, fele részben új telepítés. Szimpatikus bor, készítője nem ment a könnyebb ellenállás felé és egyenesen tartotta kadarkáját: mert feszes, fanyar, nem túlgondolt, gyümölcshangsúlyos, precíz bort készíteni, aminek a koncepcióból is következő természetes, lényegi szépsége a harmadik pohártól mutatkozik meg a legszebben és onnantól nincs megállás… (Borjour Borhajó)

Sebestyen Kadarka

 

66. Tornai Grófi Hárslevelű, Somló, 2019 – 8.9 pont

Nagy formátumú, összetett hárs. Már az illata is gazdag: fehér húsú gyümölcsök – körte, nektarin –, méz és enyhe vaníliásság. Szép nagy test mellett elegendő savszerkezet, jó gyümölcsérettség – és mindezek mellett nem jön az ilyen stílusú boroknál olyan gyakran érezhető magas, fűtős alkohol! Jönnek viszont bőven a körtés jegyek, a nagy hossz és a kiegyensúlyozott, csiszolt szerkezet. Nagy bor, amin semmi nem lóg… (Külügyminisztériumi kóstoló)

 

65. Tűzkő Birtok Tűzkő Domb Cuvée, Tolna, 2019 – 8.9 pont

Kedves illatú vörös, koranyári gyümölcsökkel, főleg eperrel és kék szirmú virágokkal. Nem feltétlenül erre számít az ember egy franc-merlot házasítástól, de egyáltalán nem kellemetlen a meglepetés. Kóstolva is a könnyedség, a friss, meggyes gyümölcsösség tűnik ki, a tanninok, a hordó egészen a háttérben maradnak. Modern stílusú, jó ivású, nagyon szerethető házasítás egészen hosszú utóízzel. (VinCE-teszt)

 

64. IKON Borászat Tulipán, Balatonboglár, 2017 – 8.9 pont

Cukorkás, ribizlis, sőt ribizlis süteményes illat. Korábban syrah is volt a Tulipánban, amit ettől az évjárattól dobtak, most már merlot-hangsúlyos bordeaux-i házasítás (tehát még sauvignon és egy kevés franc). Nagyon friss és élénk a korty, emelt a savérzet. Sok pirosribizlis gyümölcsösség, az utóízben egy kis csokisság. Szép hordóhasználat és közepes+ hossz. Egyszerre könnyed és nagy bor! (VinCE-teszt)

 

63. Pannonhalmi Főapátság Prior Fehér, Pannonhalma, 2021 – 8.9 pont

Nem vagyok rizlingrajongó, a legtöbb rajnaiból hiányolom a kedvességet, mélységet, összetettséget, nekem a legtöbb rajnai rizling túl egyenes, túl savas, túl tüchtig – igen, azt hiszem, a legtöbb rizlingből leginkább egyvalamit hiányolok a legjobban: a hibát. Ezzel aztán méltán elnyerem a borszakértők klubjának masszív megvetését. Brühü. Én ha már rizlinget iszom – mert azért ez velem is előfordul –, akkor nem németet, nem elzászit, hanem leginkább magyart. Bejön, hogy érettebbek, inkább középen állnak, és hogy próbálják magukat megszerettetni, szemben főleg a német kollégákkal. Cseri, Villa Sandahl, Villa Tolnay, Brigád, Miklóscsabi, Szentesi… bármikor jöhet tőlük egy rajnai, de a sor elején ki van? Hát ott van a nevében: a Prior. Már az illata is nagyon játékos: zöldalma, lime, citromfű, narancshéj, menta. A savérzet nyilván magas, de nem fogzománcpusztító. A korty nagyon citrusos és juicy, finom ásványossággal és egy kis grépfruitos kesernyével a végén. Szép a hossza. Friss és – vezessünk be most egy új borászati terminust – vidám fehérbor. (Pannon Karácsony)

 

62. Aranysörte Kézműves Borászat Virtus Furmint, Balaton-felvidék, 2021 – 8.9 pont

Pflanzer Sándor nagy alapossággal és felkészültséggel vezetett birtokának furmintja. Élénk, magas savérzet, melyet „felvesz” a szép test és az egészen krémes textúra. A citrusok és az ásványosság végig meghatározóak, a korty végén megjelenő enyhe, finom grépfruitos kesernye funkyvá és frissítővé teszi. Koncentrált, jó ivású, sokszínű furmint. (Borjour Balaton)

 

61. Vylyan Pincészet Rozé Variáció, Villány, 2021 – 8.9 pont

Rendhagyó rozé: 30 százaléka hordóban komolyodott, és öt hónapon át seprőn is tartották. Az így készülő borok általában kevesebb kénnel is stabilizálhatók, a végeredmény: egy komplex, természetesen gyümölcsös, egy picit krémes, ízgazdag rozé arról a Gombás-dűlőről, ahonnan korábban vörösbort készítettek a pinot noirból, de a pincészetnél haladnak a korral (és a globális felmelegedéssel) és rozéra váltottak. Epres, eperkrémes illat, élénk savérzet, nagy aromaintenzitás (a létező összes cseresznye- és meggyfajta) és komplexitás. A legjobb magyar rozé, amivel idén dolgom volt. (VinCE Gála)

Vylyan Pinceszet Roze Variacio

 

60. Málik Pince Szürkebarát, Badacsony, 2020 – 8.9 pont

Málik Zoltán öntörvényű, elhivatott borász, akinek csodálatos helyen lévő, biodinamikus elveket követve vezetett birtokáról néha olyan tételek pottyannak ki, hogy… nem is tudom, mi a megfelelő szakszó ide… talán az ihaj! Zoltán a helyi fajtákat (budai zöld, kéknyelű, zeusz) dédelgeti nagy szeretettel, de legutóbbi kóstolónkkor nekem úgy tűnt: ezúttal a legmostohább gyerek vitte a legtöbbre. Szürkebarátja telt, érett és jó savú, tele őszibarackos, golden almás aromákkal, finom, hordós édesfűszerekkel, ásványossággal. A kortyot körbeveszi a hordóból származó enyhe cseresség, ami nem bántó, sokkal inkább plusz frissességet hoz. (Borjour Balaton)

 

59. Kőfejtő Pince Juhfark, Somló, 2017 – 8.9 pont

Karakteres juhfark Tóth Péter háromhektáros birtokáról. Illatában fehér húsú gyümölcsök, mezei virág, gyógynövények, szárított fűszerek. Első- és másodtöltésű zempléni hordókban érlelődött, közepesen telt, a savak élénkek, szép a hossz. A kortyot végig belengi a citrusos aromák mellett az izgalmas, intenzív sós karakter. (Borjour Somló)

 

58. Homonna Mumus Kékfrankos, Balaton-mellék, 2020 – 8.9 pont

„A Homonna Mumus, ez a koronazárral lezárt, literes palackba töltött kékfrankos bitang jó és nagyon itatja magát. Nincsen őrült nagy hossz (ami pedig a nagy borok fokmérője), nincsen óriási szerkezet, trükkös, táncikáló savérzet, meg borlexikonokat megtöltő komplexitás, de van olyan íz- és aromaintenzitás, annyi meggy, cseresznye, cigánymeggy, feketecseresznye, ringló, szilva, szamóca, hogy akkor is azt képzeled tőle, hogy július van és a Balaton-partján ücsörögsz, ha éppen a SpaceX emberes expedíciójával utazol a Marsra.

(…) A Mumus iskolapéldája, milyennek kellene lennie a magyar mindennapok vörösborának. Kékfrankosból kell készülnie, nagy, könnyen nyitható palackba kell tenni, organikusnak kell lennie, nem lehet túl drága (nem az: 500 Ft egy deci), és legyen nagyon-nagyon finom, hogy minden kedves fogyasztó elhiggye neki: szebb lesz a holnap. (Spoiler: nem lesz.)” (a teljes poszt itt) (Saját beszerzés)

 

57. Pfneiszl Pincészet Mesés Vidék Kékfrankos (Magnum), Sopron, 2007 – 8.9 pont

Hosszan érlelt, lassan és szépen öregedő bor. Talán a legszebb magyar bormilf a placcon. Négy évet töltött hordóban, majd még négyet másfeles palackokban, mielőtt piacra került. Illatában aszalt szilva, bőr, meggy, fahéj, dohány. Komplex, nagy, csiszolt tanninréteggel, szép savakkal, finom aszalványokkal és hordófűszerekkel. (Borjour Sopron)

 

56. Gál Tibor Síkhegy Egri Bikavér Grand Superior, Eger, 2017 – 8.9 pont

Gál Titi legjobb bikavére a Síkhegy. Délkeleti kitettségű, riolit tufás ültetvény, amit forró nyarakon nem perzsel a délutáni napfény. Talán a jó tájolásnak is köszönhető, hogy a Síkhegy bikákban minden évben egyszerre megvan az érett, nagy gyümölcsösség és egy friss, hűvös, fanyar karakter, ami olyan ellenállhatatlanná teszi őket. Az illatban erdei gyümölcsök, licorice és ibolyásság. Kóstolva rengeteg meggyes aroma, kis hordós kakaósság és az említett cool karakter – a szó minden értelmében. (Borjour Eger Superior)

 

55. Chateau Teleki Villányi Franc, Villány, 2017 – 8.9 pont

Talán a legeslegjobb vétel az egész 100-as sorban. Csiszolt, érett, szépen hordózott, mély és gyümölcsös Villányi Franc 2500 Ft-ért? 6 euróért? WTF? A feketeszeder dől az illatból és ott van az ízében is, de az aromakomplexitáson túl nagy erénye, hogy csodálatosan érettek a tanninjai és hogy mesterien válogatták össze hozzá a különböző méretű, korú és „nemzetiségű” hordókat, amitől egészen összetett és szép a vége ennek a remek, és hála Istennek, alulárazott bornak. (Borjour Villányi Aranykóstoló)

 

54. Spiegelberg Artisan Winery Hárslevelű, Somló, 2019 – 8.9 pont

Ez a bor egy nagy, érett, lédús őszibarack, nem lehet meginni, bele kell harapni. Ha szagolgatod, rájössz, hogy a barack mézzel van leöntve. Meg vaníliával. Szóval elég tömény az illata, tipikus „Spigi-bor”, az első pillanattól az utolsó cseppig tartó nyomulással. A savérzet alacsony, a test nagy, vastag, a kortyban kompótosodásra hajlamos fehér húsú gyümölcsök tombolnak. Az alkohol sem szerény. Dübörgő nagy bor, tudja, mit akar: mindenkit levenni a lábáról. (Borjour Somló)

 

53. Ruppert Borház Villányi Franc, Villány, 2017 – 8.9 pont

„Az illata a klasszikus franc-os feketeségeket pöfögi. Érett feketeszeder, feketecseresznye és mellette egy kicsivel frissebb, epres, málnás karakter. Aztán persze megjelennek az illatban jócskán a hordóból érkező cédrusos, sőt kókuszos jegyek – valójában ezek jelennek meg először és csak kitartó pohárköröztetés után érkeznek meg a gyümölcsök, de akkor aztán tényleg rárúgják az ajtót a szimatolóra. A korty pont olyan, amire azt mondja az angol borszakíró, hogy „juicy”. Sok csiszolt tannin, nagy test mellett nagyszerű élénkség, táncoló savak és persze megint csak hegyekben álló feketegyümölcsök. A kortyot a sok ponton (középen és utóízben) felbukkanó hordózottság kíséri végig, ha ez szolídabb lenne, gyakorlatilag nem tudnám letenni a poharamat, így azért minimum félóránként kell kérnem egy (víz)ivószünetet.” (a teljes poszt itt) (saját beszerzés)

Ruppert Cabernet Franc

 

52. Heimann Pince Bati Kereszt Kékfrankos, Szekszárd, 2019 – 8.9 pont

Északi kitettségű, hűvösebb, védett parcelláról származó kékfrankos. A talajban vörösagyag bemosódások. A termőhely adottságaiból következően magasabb savú, friss, meglepően élénk és finoman tapadós tanninú ká-ef lett a Bati Kereszt. Tipikusan az a stílus, amitől a borszakértők letérdelnek, de valószínűleg kedves, komplex, ibolyás, friss gyümölcsös illata, gazdag, lédúsan meggyes aromái és friss, zamatos karaktere miatt azok is szeretni fogják, akik nem szakdolgozatot akarnak írni róla, hanem csak egy jót inni. (Borjour Szekszárd – Suckling-kóstoló)

 

51. Vesztergombi Pincészet Kerékhegy Shiraz, Szekszárd, 2017 – 8.9 pont

A magyar syrah-k közül a Vesztergombié évek óta az egyik nagy kedvencem. Érdekes karakterű borok minden évjáratban, többnyire megtalálható bennük egy jellegzetes vérnarancsos-citrusos jegy, ami egyébként nem idegen a syrah-tól, de a magyarokban ritkán érzem. Emellett megvan benne a fajta összes jellemző furfangja: bors, levendula és a tipikus syrah-s tejcsokisság. Nagy, érett, szinte ragacsos tanninok, vaskos, húsos test, sűrű szövésű textúra. Ízben is támadnak a csokik és a VÉRnarancsok, de azért ez a bor egyáltalán nem ijesztő, sőt. Fűszerességével és nagy teltségével sokkal inkább karácsonyi, ünnepi hangulata van. (Pannon Karácsony)

Top 100 Magyar Borom: 100 – 76. (1. rész)

Kapcsolódó postok

Szólj hozzá!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Rólam

Nagy Sebestyén vagyok. Borról beszélek ezen a blogon. Borról és mindenről, ami borral kapcsolatos. És minden téma kapcsolatos a borral. Például úgy, hogy ha megbeszéljük, kinyitunk közben egy bort… :) Tovább

Hirdetés

Legutóbbi posztok
Kategóriák
Legnépszerűbb
Archívum