Top 100 Magyar Borom (40 – 31.)

A Top 100 Magyar Borom lista legújabb részében a 40.-től megyünk a 31. helyezettig. Erős a vörös túlsúly (10-ből 8) és négy villányi is befurakodott (ez van, ellenállhatatlanok…). Van viszont köztük egy izgalmas egri hárs és egy magyar mezőnyben deviánsnak számító syrah is, a sort pedig egy 2000 Ft alatti, meseszép különleges különc zárja…

 

40. Pannonhalmi Főapátság Infusio, Pannonhalma, 2020 – 9.0 pont

Szerencsére most már vannak a magyar borászat legújabbkori történetében is olyan tételek, amik megbízhatóan magas minőségűek és sok éve bizonyítják, hogy rohadt jók. Az Infusio 13. éve bizonyít és olyan nagyon sokat nem változott azóta, hogy 2007-ben előállt a Főapátság ezzel a csúcsvörösével. Merlot és cabernet franc házasítása, érett alapanyagból, mindig nagyon puha tanninokkal és feketebogyós aromákkal. A hordós érlelés is határozott minden évben, jellegzetes étcsokis, dohányos, sőt néha füstös jegyeket rajzolva a nagy képre. Liptai Zsolt főborász tökéletesre csiszolt főműve, mely minden évben nagyon hamar elfogy. (Pannon Karácsony)

 

39. Bock Pincészet Bock Cuvée, Villány, 2018 – 9.0 pont

A Bock Pincészet borai az utóbbi néhány évben mintha áramvonalasabbak lennének: nincs annyi vaskos tannin, hordózottság és nehézkesség, mint korábban. A ’18-as Bock Cuvée persze hordozza magán az évjárat bélyegét, amit vagy szeret a fogyasztó, vagy nem: a gyümölcsök szuperérettek, már-már dzsemesek, a tannin nagyon csiszolt. 60% cabernet sauvignon, 30% franc, 10% merlot. 2 évig volt kis fahordóban – és egészen jót tett neki: finoman fűszerezi-csokizza az utóízét. Ebben a Bock Cuvée-ben nincs semmi darabosság, sokkal inkább a hízelkedő, sima, „nyamm-nyamm” kategória. Úgynevezett élvezetes nagyvörös. (Pannon Karácsony)

 

38. Bolyki Thema Hárslevelű, Eger, 2021 – 9.0 pont

Na ezért szeretem annyira a hárslevelűt! Egyszerre megvan benne minden, ami egy rendes nagy fehérbornak a kötelező alapfelszereltsége: jó savérzet, gazdag illat, sok aroma, szép hossz, alkohol… és közben álszerényen eljátssza, hogy ő nem is egy nagy fehérbor, hanem csak egy különleges, finom ital. Hogy a Themánál maradjak: a „borosságot” szinte itt is elfedik az izgalmas, egyedi hársos jegyek: a fűszerek, gyógynövények, méz… Magas a savérzet, de következetes degusztátornak kell lenni, hogy feltűnjön, mert elterelik róla a figyelmet az említetteken túl, további hömpölygő ízek: barackos, érett almás, nektarinos jegyek, és a mindenhová odapöttyintett méz – persze a bor mégis száraz marad. A test egészen könnyű, szinte roskadozik a sok aroma és ásványosság alatt. Sokszínű, komplex, játékosan könnyű kaleidoszkópbor. (Külügyminisztériumi kóstoló)

Bolyki Thema Harslevelu

 

37. St. Andrea Hangács Egri Bikavér Grand Superior, Eger, 2019 – 9.0 pont

Nagyon szeretem a Hangácsot, a legbarátibban árazott St. Andrea-bor. Megvan benne minden, ami a nagy egri bikavérekben (szerkezet, mélység, tömény gyümölcsösség) és ami a nagy St. Andrea-vörösborokban (kedvesség, harmónia, egyediség). És közben hatezer párszáz az ára – vigyétek, én szóltam, csak nehogy észrevegye ezt is valami tekintélyes brit vagy amerikai borszaklap, hogy aztán hetek alatt elfogyjon. Vagy de. Végül is úgy illik: ennek a csodálatos smart buynak és készítőinek kívánjuk a legjobbakat. (Külügyminisztériumi kóstoló)

 

36. Németh János Pincészet Deviant Syrah, Szekszárd, 2020 – 9.0 pont

Borral kapcsolatban többnyire van bennem nyitottság és szabadelvűség, egyszer például vásároltam egy kínai chardonnay-t és vannak Irsai-ivó barátaim is. De a syrah… a syrah, az más. Syrah-ból csak Rhone-vidékit iszom, mert azt szeretem, és kész. Úgy látom, a Rhone-vidéken tud a legjobban előbújni a fajta izgalmas, könnyed szexisége, érett gyümölcsei, finom fűszerei és törékeny komplexitása. Meglepő módon Németh Janó Deviant Syrah-ja ilyen. Olyan, mint egy Rhone-vidéki. Teljesen egyedülálló az amúgy nem túl széles magyar syrah-kínálatban. Chapeau! (VinCE Gála)

Nemeth Janos Deviant Syrah

 

35. Heumann Pincészet Kékfrankos Reserve, Villány, 2018 – 9.0 pont

Az egyik legnagyobb kékfrankos most a magyar placcon, a szó minden értelmében. Inkább „az osztrák oldalon” szoktunk ilyen csúcsokra törő nagy formátumú és nagyságuktól mégsem eldőlő blaufrankischeket kóstolni, késsel-villával. Részben egyébként osztrák klónok adják az alapanyagot, az illat intenzíven meggyes és fűszeres. A korty meglepően tanninos, de szépen integrálódott, komplex és hosszú. Ünnepi bor, amit lassan, tűnődve illik lefetyelni. (VinCE Gála)

 

34. Sauska Cabernet Franc Siklós, Villány, 2018 – 9.0 pont

„Jó, hát XY borai mindig jók!” Ezt a mondatot azért viszonylag kevés magyar borászatról ejtjük ki a szánkon. Nagyon sok jó magyar bor van, de hogy egy pincészet éveken át konzisztensen hozza a magas minőséget a belépő szinttől a csúcsokig, az ritka. Miért mondom ezt? Nyilván mert a Sauska ritka kivétel. Borboltban vagy hipermarket borrészlegén téblábolsz és fogalmad sincs, hova kapj? Csak hunyoríts, és ha látsz olyan bort, aminek közepén lyukas a címkéje, csak tedd a kosaradba, nagy bajod nem lesz. Ez a siklósi franc is kikezdhetetlen: sok a gyümölcs (feketeribizli, feketeszeder), izgalmas pluszokat hoz a hordó (csoki, dohánylevél, kávé), szép, fejlett a savérzet, finom szemcsések a tanninok, nagy az aromaintenzitás és szép hosszú az utóíz. (VinCE Gála)

Sauska Villányi Franc

 

33. Kislaki Bormanufaktúra Kislak, Balatonboglár, 2017 – 9.1 pont

Az inkább gyümölcsös, könnyedebb borokat készítő dél-balatoni Kislaki Bormanufaktúra vörösboróriása a Kislak. 50% kékfrankos, 40% merlot, 10% cabernet sauvignon, melyek egy évig érlelődtek 300 literes magyar hordóban. Az illatban intenzíven mutatkozik a hordós karakter: cédrus és mindenféle pörköléses jegyek. A kortyban minden szépen fejlett: magas a savérzet, sok a tannin (jelenleg félúton az integrálódás felé), és dübörögnek a piros színű gyümölcsök: meggy, eper, erdei bogyók. Komplex bor, nagy hosszal és jókora potenciállal. Már most lehet óvatosan szürcsölni, de teljesen pompájában szerintem 4-5 év múlva fogja megmutatni magát. (VinCE-teszt)

 

32. Vylyan Pincészet Mandulás, Villány, 2017 – 9.0 pont

Egészen intenzív az illata ennek a franc-nak, a kötelező feketeszedrek mellett rendesen érezhetők a hordós érlelés jegyei, fűszerek, rumpuncs, valamint aszaltszilva. A szerkezete szuper: sok, de nem túllogó sav- és tanninérzet, nagy test, sok piros bogyós gyümölcs. A 2017-es évjáratból el lehet csípni ilyen szépen arányos, tökéletes alkatú nagy vörösborokat, melyekben kiválóan érett a gyümölcs, nem zöld a tannin és közben van bennük élénkség is. Szélesvállú, sportosan nagy Villányi Franc… (VinCE Gála)

 

31. Pajzos Tokaj Tokaji Tradition Száraz Szamorodni, Tokaj, 2011 – 9.1 pont

A régi, oxidatív stílusban készített száraz szamorodni, amiből már nagyon kevés található a borvidéken. Nyilván kevesen kapkodnak ma már egy sherry-s, diós tokaji szamorodni után, és az Év Marketingese, aki egy ilyen italt trendivé varázsol. Pedig jó starttal indul az árversenyben: a 2000 Ft alatti kategóriában van! (Én ezt havonta lecsekkolom a Pajzos honlapján és megdörzsölöm a szemem, majd megcsípem magam. Stílusában, klasszisában a világ top éttermeiben sztárolt Jura-borokra hasonlít – csak szerintem még jobb – és azok polcára kb. 25 eurónál kezdődik, vagyis min. ötször drágábbak!) Kifejezett illatában dió, aszalt sárgabarack, mindenféle egzotikus fűszerek, koriander… A savérzet magas, a test nagy, az alkohol visszafogott. Kóstolva millió izgalmas aroma dugja fel a fejét: őszibarack, gyömbér, dió, fűszerek, méz, ásványok, sós fűszerek… Olyan az élmény, mintha egy tehetséges séf elsőre bizarrnak tűnő ételpárosítása került volna eléd, de hamar rájössz: amit kóstolsz, éppen neked áll össze egy különleges, harmonikus egésszé. (Borjour Tokaj)

 

A Top 100 Magyar Borom lista további részei:

Top 100 Magyar Borom (50 – 41.)

Top 100 Magyar Borom (75 – 51.)

Top 100 Magyar Borom (100 – 76.)

Kapcsolódó postok

Szólj hozzá!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Rólam

Nagy Sebestyén vagyok. Borról beszélek ezen a blogon. Borról és mindenről, ami borral kapcsolatos. És minden téma kapcsolatos a borral. Például úgy, hogy ha megbeszéljük, kinyitunk közben egy bort… :) Tovább

Hirdetés

Legutóbbi posztok
Kategóriák
Legnépszerűbb
Archívum