Top 100 Magyar Borom (10 – 6.)

A legszebb boremlékek jönnek elő a tavalyi évből – ez már a Top 100 Magyar Borom 10 – 6. epizódja…

10. Sauska Cuvée7 Villány, Villány, 2017 – 9.2 pont

A Sauska Villányban számomra a megbízhatóság szimbóluma. Tiszta, tökéletes alapanyagból készült, korszerű borok, amiket a szekunder szégyenérzet fenyegető veszélye nélkül bármikor elő lehet húzni világlátott, válogatós bor-raj társaságban is. Vörösből a csúcs a Cuvée 5, persze, de azt nem ittam az idén, a sokkal inkább megfizethető árú és smart buy Cuvée7-et viszont legalább négyszer is, jöjjön most egy részlet a legutóbbi kóstolás leírásából:

„Az illatban jön a hordós karakter, de visszafogottabban, tejcsokis, kakaós kalácsos pöfföket nyom, és mellettük megérkeznek az intenzív feketeribizlis, töményen gyümölcsös jegyek. Kóstolva is szuperelegáns: nem tolakodik benne semmi, azt érzed róla: ez a bor tudja, merre az előre. Tele van feketebogyósokkal, a hordó csak árnyal és egészít, nem dübörög, van jó savérzet, a tannin pedig masszív, de integrálódott. Élvezhető, nagy bor, közepes plusz hosszal.” (Saját beszerzés)

 

9. Vida Borbirtok Bonsai Öregtőkés Kadarka, Szekszárd, 2020 – 9.3 pont

Tényleg nagyon idős ültetvény gyümölcséből készül, állítólag több mint száz évesek a tőkék és mindössze 1-2 fürt terem rajtuk. Az illatban dübörögnek a málnák és a mindenféle pirosbogyók, kóstolva bársonyos textúra tűnik fel és az öreg tőkés borok rendkívüli koncentráltsága. Jó savérzet, viszonylag vékony test mellett is elképesztő sokféleség, szín és mélység. Könnyed és komplex. Nem összekeverendő a Petit Bonsai-jal, ami Vidáék másik kadarkája az erről az ültetvényről szelektált klónok új telepítéséből! (Borjour Szekszárd – Suckling kóstoló)

Vida Bonsai

 

8. Heumann Pincészet Villányi Franc, Villány, 2018 – 9.3 pont

A nagy Heumann-borokra mindig jellemző a tekintélyes formátum mellett megjelenő vidám és ellenállhatatlan gyümölcsösség. Legújabb Villányi Franc-juk is ilyen: már az illatban is ott vannak a súlyos hordósságok, bőrösségek, füstösségek, mintha csak egy baranyai disznóvágásba fejelt volna bele a gyanútlan pesti borsznob, na de az első sokk után azonnal beriszál a vidéki tájleírásba puha szuronyával a végtelenül hömpölygő Feketeszeder Sereg. A tanninok is nagyok, de csúsznak, másznak, tapadnak, nyoma nincs a régisulis csersavreszelésnek. A savérzet is rendes, ahogyan a korty végén magabiztosan böffennek a hordófűszerek is, de mielőtt ránk omlana a bor túlzott nagysága, megint csak megérkeznek a feketebogyók és elviszik a balhét. Tömör, naccságos franc, sok gyümölccsel és óriási potenciállal. (VinCE Gála)

 

7. Somlói Apátsági Pince Juhfark, Somló, 2020 – 9.4 pont

Somló talán legkomplexebb fehérbora. Illatában körte, őszibarack, plusz aszalványok és földes, avaros jegyek. A korty azonnal lerohanja a kóstolóját és nagyon hosszan tart. (Azaz megfelel a legjobb borok három alapismérvének: van eleje, közepe és vége.) A savérzet kifejezetten magas, de szükségünk van rá a nagy test és ezerféle aroma mellett. Őszi- és sárgabarackok, mindenféle körték, aszalt sárgabarack, méz és rengeteg, mindent átható ásványosság… Egyedi, karakteres és sokszínű bor, melynek percről percre, óráról órára más oldalát fedezi fel a kellőképpen figyelmes fogyasztó. Érdemes a fehérboroknál szokásosnál magasabb hőmérsékleten kóstolgatni (16-18 fokon), hogy kiugorjon a pohárból a komplett ízcunami, még akkor is, ha így jobban érezhető az amúgy nem kevés alkohol is. (saját beszerzés)

 

6. Homonna Kékfrankos Secret Garden, Balatonfüred-Csopak, 2018 – 9.5 pont

„Az illata telis tele van friss, éppen leszakított gyümölcsökkel: málnával, csipkebogyóval és feketeribizlivel – utóbbi inkább cabernet-s jegy, de itt a cabernet-k zöld levelessége nélkül jön. Friss, tiszta, piros-fekete illat… Hordónak nyoma sincs, sem orrban, sem kóstolva, legfeljebb egy kis „levegősséget” ad a kortynak az a két használt 500 literes, amiben érett. A korty szuper egyensúlyos: közepes a test, enyhe a tannin és a gyümölcsösséget pont jól feldobja a savérzet. A hossz nagyon nagy, a korty közepe pedig olyan málnás, ringlós, szilvás, meggyes, cseresznyés, ribizlis, hogy belehülyülsz, azt képzeled tőle: mindig nyár van, soha nem halsz meg, a harmadik pohár után gatyában kirohansz a kertbe ugrani egy seggest és a levegőben jössz rá: nincs is medencéd.

Természetes bűbáj van ebben a borban, ritka az ilyen darab, ami tényleg csak a tiszta gyümölcsökről szól, semmi másról, de azokról aztán elementáris erővel, végtelen hosszan.” (korábbi blogposzt, saját beszerzés)

Homonna Kékfrankos

A Top 100 Magyar Borom lista további részei:

Top 100 Magyar Borom (20 – 11.)

Top 100 Magyar Borom (30 – 21.)

Top 100 Magyar Borom (40 – 31.)

Top 100 Magyar Borom (50 – 41.)

Top 100 Magyar Borom (75 – 51.)

Top 100 Magyar Borom (100 – 76.)

Kapcsolódó postok

Szólj hozzá!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Rólam

Nagy Sebestyén vagyok. Borról beszélek ezen a blogon. Borról és mindenről, ami borral kapcsolatos. És minden téma kapcsolatos a borral. Például úgy, hogy ha megbeszéljük, kinyitunk közben egy bort… :) Tovább

Hirdetés

Legutóbbi posztok
Kategóriák
Legnépszerűbb
Archívum