Top 100 Magyar Borom (100 – 76.)

Körülbelül 2500 – 3000 bort kóstolok meg évente. Ehhez a mondathoz tíz éve még hozzátettem volna, hogy ebből mennyit „tudatosan”. Azaz odafigyelve, értékelve, elemezve, tudós képpel. De ma már nem kell pontosítanom magamat, mert minden bort „tudatosan” kóstolok, megfigyelem a bor értékeit és hiányosságait, próbálom fejben felrajzolni a szerkezetét, összehasonlítom az azonos fajták és az azonos borvidék boremlékeivel, szóval jól elvagyok egy pohár bor felett és lehet, hogy nagyon hülye fejet vágok közben, ami semmi esetre sem méltó valódi tudósokhoz.

Egy ideje – jóval korábban, mint hogy ezt a blogot elkezdtem – rászoktam, hogy a jó borokról jegyzetelek és százas rendszerben pontozom is őket. Nem azért, mert lenne bennem ítélkező hajlam (nem nagyon van), hanem hogy tudjam a kóstolt borokat egymáshoz viszonyítani. Egészen pontosan nem is annyira egymáshoz, hanem inkább ahhoz a néhány borhoz a többit, amiket egy éven belül is többször kóstolok és kategóriájukban etalonnak, viszonyítási pontnak tartok.

És csak a szeretem borok érdemlik ki, hogy firkáljak róluk, továbbá 8.5 alatt nincs pontozás sem. (Mert ki lenne kíváncsi rá? „Te, figyu, a múlt héten kóstoltam egy annyira szar loire-i sauvignon blanc-t, natúr volt és 7.5-öt adtam rá, érdekel?” Hát, ennek nem sok értelme lenne.)

Az évek alatt rengeteg kis jegyzetfüzetekbe, borbírálati lapokra, telefonba körmölt miniborleírásom gyűlt össze, amit aztán rajtam kívül senki nem láthatott és hát rendszerezés és egységesítés híján én sem igazán fértem hozzá – saját magamhoz. Na és ennek mi értelme? Nem sok. Úgyhogy úgy döntöttem, mostantól legalább egyszer, az év végén ezeknek a feljegyzéseknek egy részét nyilvánossá teszem. Szinte kizárólag önző szándékok vezérelnek. Egyrészt azt hiszem, a legesleggyakoribb kérdés, amit barátoktól, rokonoktól, de még félig-meddig ismeretlen emberektől is kapok, az a „Milyen bort ajánlasz nekem?”. Mostantól rengeteg időt spórolok meg magamnak, mert ahelyett, hogy udvariasan eljátszom, mennyire kedves elfoglaltság nekem évente közel száz ismerősnek és ismeretlennek a preferenciáit, ízlését feltérképezve házi sommelier-ként csörgősipkámat rázva, fejben borokat válogatnom, csak annyit kell vakkannom mogorván: „ott van a blogomon, e!”. Másrészt magam számára is remek hajtóerő, hogy felszámoljam a káoszt, és rendet tegyek, ha nem is a fejemben, de legalább a félig elhagyott jegyzeteimben.

Szabályokat is hoztam (meg pontozok is… egyre kínosabb ez a pedellustempó…). Bár a kóstolt borok többsége (60-70%-a) külföldi, csak magyar borokról írok, mert a magyarok leginkább (kb. 90%-ban) magyar bort isznak, és ez itt kérem, egy magyar embereknek szóló nemzeti borblog, magyar nyelven. Csak olyan bor kerülhet be, ami boltban, webshopban kapható, ún. forgalmi tétel. A pontozásaim szerinti legjobb 100-at közlöm, fordított sorrendben, nyolc egyenlő darabban, édes jó Lajosom, hogy legyen egy kis izgalom is, melyik lesz a top10. A leírások végén feltüntetem, hogy hol kóstoltam az adott bort – ezek általában rendezvények, bortesztek, de a „saját beszerzés” jelzés is fel-felbukkan, csak hogy mindenkit elszomorítsak (magamat is beleértve): még egy borblogger is költ borra.

Az első részben a 100.-tól a 76. helyezettig megyünk:

 

100. Tornai Pincészet Tramini, Somló, 2021 – 8.6 pont

A dromedár díva nem sajnálta a kölnit. Avagy intenzíven illatos fehérbor, rózsával és trópusi gyümölcsökkel, melyben a test nagy és telt, a textúra krémes, a sav már majdnem alacsony, az alkohol már biztosan magas. De olyan sok finom barackos és egzotikus gyümölcsös aromája van, hogy bármit elnézek neki. Egy puha bor, ami a kritikusokat is elpuhítja. Ha már magyar traminire vetemedünk, ez egy jó választás. (Külügyminisztériumi kóstoló)

 

99. Sauska Furmint, Tokaj, 2021 – 8.6 pont

Sokszor bevetettem már ezt a bort nagy társaságban. Jól be kell hűteni (max. 12 fok!), aztán a buli közepén egyszer csak megreccsentem a csavarzárat (a hang, amitől mindenki elnémul egy pillanatra) – és megtörténik a csoda: olyan bor lesz a poharakban, ami mindenkinek tetszik! Néhányan minden alkalommal elcsodálkoznak („Jé, ez furmint?!”), mert még mindig azt képzelik: a furmint valami nagy tokaji bor, aminek fogyasztásához imaszőnyeg kell. Pedig valójában kevés bor van annyira távol a nagy, testes, komoran hömpölygő nagyboros világtól, mint a Sauska Furmint. Már az illata is egy nagy önfeledt ficánkolás: virágok, citrusok, almák és egy kis egres – nagy világoszöld halomban. A savérzet combos, a gyümölcsök végig intenzívek és frissek: zöldalma és juicy citrusok. Nem komplex, hanem friss és lendületes fehérbor, mely nem Hamvas Béla kötetek olvasására ingerli a kóstolóját, hanem egyszerűen felpörgeti. (saját beszerzés)

 

98. Kreinbacher Öreg Tőkék Bora, Somló, 2019 – 8.6 pont

Az egyre durvábban terjedő pezsgőpandémia idején méltatlanul kis figyelem jut a Kreinbacher legjobb csendes fehérborára, erre az öreg tőkékről szüretelt, organikusan művelt furmint, hárs és olaszrizling házasításra. Érett barackos, körtés, édes fűszeres, kissé alacsony savérzetű, telt, mackós testalkatú bor, amihez nagydarab, szőrös férfiak is nyugodtan hozzábújhatnak hideg téli estéken. (Külügyminisztériumi kóstoló)

 

97. Garger Vaskeresztesi Kékfrankos Válogatás, Sopron, 2018 – 8.6 pont

Garger Imre 15 éve bizonyítja, hogy a Vas-hegy magyar oldalán is készíthető egészen rendes kékfrankos, aminek ráadásul az ára is jóval rendesebb, mint a „gráci” blaufränkischeké. A legújabb példány intenzíven gyümölcsös illatában a meggy, szilva, ringló friss, primer jegyei mellett aszalványok is megbújnak. Élénk a savérzet, finom szövetűek a tanninok, közepesnél nagyobb a test. Szép, erőteljes meggyes aromák. A Garger Kékfrankos évek óta az egyik legbestebb best buy, a ’18-as, talán az évjárathatás miatt, a szokásosnál fajsúlyosabb és érettebb lett. (VinCE-teszt)

 

96. Tóth Ferenc Pincészet Egri Bikavér Superior, Eger, 2018 – 8.6 pont

Úgy képzelem, hogy a savfetisiszta, sötét lelkű borkritikusok is elgyengülnek néha és bánatos perceikben, amikor senki nem látja őket, kóstolóvermük mélyén ők is lágy, érett, kicsit tán lekváros nagy borokkal vigasztalódnak. Lehet, hogy épp ezzel a Bikavér Superiorral, melynek eperdzsemes az illata, legfeljebb közepes a savérzete és a kortyban aszaltszilvás aromák keverednek nagymama epres piskótájával. Szóval nem egy áramvonalas, trendi műalkotás, sokkal inkább egy gömbölyű, sőt pufók bor óriási aromaintenzitással, érett-szottyadt gyümölcsökkel, habzsi-dőzsi karakterrel. Most kell inni. (Pannon Karácsony)

 

95. Bock Pincészet Bock BV Cuvée, Villány, 2019 – 8.6 pont

Sokféle illat: feketebogyósok, bőr, enyhén animális jegyek és fűszerek. Syrah, kékfrankos és pinot noir házasítása. Jó savszerkezet, nagy test, erőteljes hordós jegyek – azaz nem sajnáltak belőle semmit, mégis jó inni. Az aromaintenzitás és a hossz közepes, tovább is el tudnám viselni, mert az összkép, a szerkezet jó. Az utóízét mostani életszakaszában inkább a hordófűszerek uralják. Érdemes dekantálni. (VinCE-teszt)

 

94. Schieber Pincészet Trilógia Kadarka, Szekszárd, 2021 – 8.6 pont

Intenzíven illatos kadarka, sok piros bogyós gyümölccsel, ibolyás virágossággal. Közepes testű, egyensúlyos darab, a kortyban sok érett gyümölcs, eper, cserkó. Nyakalni való, közepesen hosszú ivólé. Mindennapok borának is mondható, de bárcsak minden nap ilyen lenne, mint ez a bor. (VinCE-teszt)

 

93. Szászi Rókaluki Olaszrizling, Badacsony, 2021 – 8.6 pont

A Szászi Pince híres szigligeti Kabócás olaszrizlingje az egyik legjobb magyar fehérbor, és ahogy a legjobbakkal gyakran megesik: teremtőjük (és a fogyasztók) akarnak belőlük még. De hát a dűlők akkorák, amekkorák, ha nem lehet őket bővíteni, a nagy borok kistesót kapnak. A Rókaluki a pince Szentgyörgy-hegyi olaszrizlingje (tehát a Kabócás kisöccse), virágos, almás és vaníliás illattal, nagy testtel, krémes textúrával, böhöm alkohollal. Valószínűleg emiatt a terpeszkedő tempó miatt nem kerülne a személyes top100-amba, ha nem lenne a kétségtelen farnehézsége mellett ennyire ízgazdag, tele komplex és sokféle aromával. Így viszont levesz a lábamról. Pontosabban lepofoz. (Külügyminisztériumi kóstoló)

 

92. Zelna Borászat Bárka, Balatonfüred-Csopak, 2019 – 8.6 pont

Best buy vörös Aszófőről, merlot, franc és cabernet sauvignon, 70%-ban hordós. Intenzív illatában málna és ibolya. A savérzet közepes, de elég ahhoz, hogy tartsa a korty szép, vibráló gyümölcsösségét. Nagyon „juicy” bor, cserébe az alkohol is harap egy kicsit, ami elbillenti a végén. Moderáltabb alkohollal az év vétele lenne, de 3000 Ft alatti árával így is nagyon megéri. (VinCE-teszt)

 

91. Riczu Tamás Borászata Symbol, Villány, 2018 – 8.6 pont

Komplex illatában a szilvás, ringlós gyümölcsök mellett édes hordófűszerek és egy kis aszalványosság, dzsemesség is felüti a fejét. A savérzet jó, közepes+, de kapunk mellé bőven mért tapadós tanninokat is. Merlot és cabernet franc, sok meggyes és szedres gyümölccsel, de kissé szárító cserességgel és nagy alkohollal. Sokat ígér és sokat is ad, itt-ott lehetne szűkmarkúbb. (VinCE-teszt)

 

90. Bukolyi Marcell Mentha, Eger, 2020 – 8.6 pont

Fiatalos, élénk, friss, gyümölcshangsúlyos házasítás. Syrah és pinot noir. Az illat és a korty is tele piros bogyósokkal. Szép nagy aromaintenzitás, közepes hossz, talán egy pici alkoholtúlsúly van a végén, de még nem zavaró. (VinCE-teszt)

 

89. Carpinus Pincészet Tokaji Furmint, Tokaj, 2021 – 8.6 pont

Nagyon jóárasított, friss, hűvös, gyümölcsös furmint, amiből minden háztartásba kellene minimum két karton a polcra, a gyógyszeresdobozok mellé. Illatában virágok és almás jegyek. Szép nagy savszerkezet, vékonyabb test, de óriási aromaintenzitás: körték, barackok nagy masírozásban, plusz egy kis ásványos karakter. Tökéletesen elkészített feszes fehér, mely csakis a frissességről és a gyümölcsökről dalol. És kettőfél pénz! (Külügyminisztériumi kóstoló)

 

88. Sauska Kékfrankos, Villány, 2019 – 8.6 pont

A kékfrankosban az a jó, hogy nagyon sokféle jó bort lehet készíteni belőle. Lehet kis bort és nagyot, kereket és szögleteset, talán még fehéret és mogyorósat is… A Sauska ezúttal egyértelműen nagy bort akart készíteni (vagy nem akart, de a bor nagyra nőtt). Az illat a feketebogyósok mellett tele van a hordós érlelésből származó édes fűszerekkel, főleg fahéjjal és kakaóssággal. Kóstolva a zúzott meggy jelleg tűnik fel egyből, na és a kékfrankoshoz képest mindenképpen sok és tapadós tannin. A bennem szunnyadó borpubi már-már felébred és túlextraháltságot kiált. Ugyanakkor az utóíz hosszú és a jóféle meggyes gyümölcsösség az elejétől a végéig kitart. 10 hónapig érett 500 literes hordókban, melyeknek 30%-a új hordó – ami szép, nem túlzó fűszereket hoz a kortyba. (Külügyminisztériumi kóstoló)

 

87. Kovács Nimród Winery Rhapsody Egri Bikavér, 2019 – 8.6 pont

Ha az ember úgy gyürkőzik neki ennek a bornak, mint egy tipikus Egri Bikavérnek, lehet, hogy meg fog lepődni. Ehhez a borhoz nem kell felgyűrni az ingujjat és nem kell az ezüst evőeszközt sem bekészíteni. Piros gyümölcsös – főleg ribizlis, epres –, kedves, szinte filigrán vörösborról van szó, melyben a savérzet közepes, a tannin alacsony és az összkép nagyon-nagyon fruit-driven. (Külügyminisztériumi kóstoló)

 

86. Bussay Mura Fehér, Balaton-melléke, 2020 – 8.6 pont

Komplex házasítás a Mura folyó vidékéről. 60% olasz, 40% rajnai rizling. Illatában a citrusos és körtés jegyek mellett egy kis méz is figyóz. Magas savú és rendesen ásványos fehérbor, amitől akár le is szikározhatnám, de kóstolva olyan érett gyümölcsöket ad – körtés, barackos, narancsos ízjegyeket –, hogy az összkép egyensúlyossá válik. Finom, na. (Külügyminisztériumi kóstoló)

 

85. Erzsébet Pince Király dűlő, Tokaj, 2019 – 8.7 pont

Nagy furmint egy nagynevű dűlőről. És mégis friss, élénk, gyümölcsös a karakter – csak semmi nagyzolás. Az illat főleg körtés, almás, barackos, a hordós érlelés nyomait szinte nem is érezni. A savérzet magas, végig szinten tartja a korty fehér húsú gyümölcsös aromáit, egészen a hosszú lecsengés végéig. (Külügyminisztériumi kóstoló)

 

84. Vylyan Pincészet Montenuovo, Villány, 2019 – 8.7 pont

Franc, Merlot, Syrah házasítása. Az illatában a kötelező piros bogyók mellett leveles-dohányos karakter és némi bors, távolkeleti fűszerek. A syrah-t le sem tagadhatná. Élénk savérzet, finom szemcsés tanninok, intenzív eprek és meggyek. Egészen hosszú az utóíz, melyben felsejlik némi hordós-pörköléses kesernye. Egyéves hordós érlelést kapott, 80% a magyar kis (225 l-es) hordó. Visszafogottabb hordózottsággal még nagyobb klasszis lehetne, így is egy szerethető villányi smart buy. (VinCE-teszt)

 

83. Bock Pincészet Kadarka, Villány, 2019 – 8.7 pont

Gazdagon gyümölcsös illat: eper, málna, csipkebogyó… Élénk, jó savérzet, nagy aromaintenzitás. Az átlagos, slank kadarkáknál nagyobb testű, húsosabb versenyző, egészen hosszú, gyümölcshangsúlyos utóízzel. (VinCE-teszt)

 

82. Sauska Birsalmás Furmint, Tokaj, 2019 – 8.7 pont

Szép, intenzív illat, citrusok, almás és körtés jegyek, talán egy kis virágosság is. Vagyis olyan széles és kedves illat, ami miatt néha a savhangsúlyos furmintokat perverz furmintrémként jobban szeretem szagolgatni, mint kóstolni. A savérzet itt is magas, de van hozzá emberes test és még krémes textúra is. Kóstolva főleg a körtés aromák bújnak elő, de alaposan meg vannak hintve a hordó vaníliáival és az utóízben érezhető a magasabb alkohol. Odapakolós, nagy fehérbor. (Külügyminisztériumi kóstoló)

 

81. Mészáros Hidaspetre Cabernet Franc Reserve, Szekszárd, 2019 – 8.7 pont

Komplex és rusztikus illat. Animalitás, bőr, dohány… szóval nagyfater ötvenéves repedezett bőrkabátja belelógott ebbe a borba…, de mindemellett sok fekete színű gyümölcs is érezhető. Kóstolva is kettősséget mutat, egyrészt van benne nehézkesség, nagy, tapadós tanninos hőbörgés, másrészt magas savérzet és intenzív feketszedres gyümölcsösség is, ami így egyben azért a „mackósan sármos” kategóriába emeli. (Külügyminisztériumi kóstoló)

 

80. Ebner Cabernet Franc, Pécs, 2017 – 8.7 pont

Komplex illat, piros és fekete bogyós gyümölcsök, toast, étcsoki. A kortyban is a sokféle gyümölcsösség játszik a kóstolóval, feltűnő a sok, de nagyon szuperül beérett tannin. Nagy test, nagy hossz, integrálódott komponensek. A végén kicsivel kevésbé konkrét hordóssággal és még több gyümölccsel szupersztár lehetne. Így csak nagyszerű. (Külügyminisztériumi kóstoló)

 

79. Steigler Kékfrankos, Sopron – 8.7 pont

Szuper ár-érték arányú gyümölcsbomba. Már az illatában is millió piros bogyesz gurul: meggy, ribizli, szilva, stb. Kóstolva is a gyümölcsintenzitás a feltűnő lényege ennek a bornak, a közepes savérzet és az enyhe, érett tanninok a háttérbe húzódva vokáloznak, miközben a frontban Ringlóék őrjöngenek vég nélkül (Külügyminisztériumi kóstoló)

 

78. Jammertal Grand, Villány, 2019 – 8.8 pont

Lassan nyiladozó illatában kevés gyümölcs, inkább a hordós karakter mutatkozik meg. A savérzet egészen magas; és nagy, feszes tanninérzettel is támad. Még nem integrálódott, biztosan kell néhány év neki, hogy a legszebb arcát mutassa. Benne van az érlelési potenciál: az aromaintenzitás nagy, a savszerkezet jó és van hossza is. (VinCE-teszt)

 

77. Bussay Pince Kövecs Olaszrizling, Balaton-melléke, 2020 – 8.8 pont

Nagyon finoman és sokféleképpen fűszeres illat, melyben vannak körtés-barackos tónusok is. Feszes, nagy savszerkezet, sok citrus, érett körtés jegyek és izgi ásványosság. Textúrája egyészen „velvety”. Meglepően hosszú, ami a nagy borok egyik legfontosabb jellemzője. (Külügyminisztériumi kóstoló)

 

76. Villa Sandahl Oh Deer, Badacsony, 2018 – 8.8 pont

A skandináv befektetők rajnai rizlingre alapozott borászatának tételeiből valahogy mindig az idősebbek tetszenek – vagyis valószínűleg ezeknek a feszes, savas, ugyanakkor aromás rizlingeknek jót tesz még egy-két év (palack)érlelés és még komplexebbé válnak. (Pont mint a kóstolójuk.) Az Oh Deer éppen csak elindult az érettségije felé, intenzív illatában még főleg gyümölcsök: nyári alma, nektarin, de mellettük már pici mézesség is csurran-cseppen. Kóstolva is főleg az almás-citrusos gyümölcshangsúlyos jelleg az erős. A savérzet magas és a hossz is nagy. Megnézném magunkat együtt 4-5 év múlva is. (Saját beszerzés)

A Top 100 Magyar Borom 75 – 51. borai itt következnek.

Kapcsolódó postok

Szólj hozzá!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Rólam

Nagy Sebestyén vagyok. Borról beszélek ezen a blogon. Borról és mindenről, ami borral kapcsolatos. És minden téma kapcsolatos a borral. Például úgy, hogy ha megbeszéljük, kinyitunk közben egy bort… :) Tovább

Hirdetés

Legutóbbi posztok
Kategóriák
Legnépszerűbb
Archívum