Top 50 Magyar Borom (30 – 21.)

Itt az idei top 50 kedvenc borválogatásom közepe, melybe több fehérbor került, mint vörös. Van közöttük best buy, tavalyi győztes és idei Év Bortermelője bor is… Top 50 Magyar Borom 30 – 21.

30. Riczu Villányi Franc, Villány, 2019 – 9.0 pont

Az elmúlt néhány év nagy villányi felfedezettje nálam a Riczu Pincészet – organikus, „bio” művelés, csak természetes anyagok a feldolgozás során… szóval sok mindentől mentes borászat, többek között a vegyszerektől is, de szerencsére a mentesség túllihegésétől is. Azaz kicsit mentes is meg mentesmentes is – ideális! Az új Villányi franc-ja elsőtöltésű magyar, francia és amerikai hordókban érett és ez a hordós karakter már az illatban is ott feszül, a kökényes, feketeszedres gyümölcsillatokat kicsit összesmirglizi a „ceddar wood”-os fásság. A tanninok érettek, ahogyan a gyümölcsízek is, szép telt, simogató karakterű finom franc ez a Riczu-borokra jellemző élénkebb savérzettel és játékos könnyedséggel. Az utóízben szintén megjelenik a közepesen intenzív pörköléses jegy, ami ha használt hordók is lennének a mixben, valószínűleg visszafogottabb, elegánsabb lenne – és a pontszám is 9.0 fölé szaladna.

 

29. Sike Kéknyelű, Badacsony, 2021 – 9.0 pont

Imádom a jó kéknyelűt és szerencsére a legtöbb kéknyelű jó. Ami nem jó, hogy 50 hektár van belőle. Az annyi, hogy ha ezer úgynevezett boros ember egy évig csak kéknyelűt inna, amikor bort kíván, akkor nem lenne elég. Ez azért elég vészjósló. Nem szeretek ilyen boros szöveges matematikai példákat fabrikálni, mert a végén mindig szorongani kezdek. A kéknyelűben megvan az a titokzatos plusz, a furcsa, szabálytalan „elrontottság”, amit mindig mindenben keresgélünk, hacsak nem elégszünk meg az instagramok és a face appok unalmas szagos radírjaival. A kéknyelű illatában a kötelező alma mellett általában gyógynövények úszkálnak, sőt nagyon sokszor megjelenik egy enyhe – kapaszkodjatok meg! – ázott kartonos pöff is. Ebben a Sikében a savérzet magas, a kortyban az almán, zöldalmán túl is még sok és sokféle citrus facsarja a szíved, na és ha befejezte végre (sokára fogja, mert nagyon hosszú bor ez), eláraszt könnyes-sós ásványosságával. Bitang, out of box bor, vagyis rohadt szexi.

 

28. Gizella, Tokaj, 2021 – 9.0 pont

Nekem ez a jövő bora a Tokaji Borvidéken. Intenzív, gazdag illat fehér húsú gyümölcsökkel, főleg körtével, birssel és egy kis izgatóan birizgáló fűszeres, narancshéjas karakterrel. A savérzet közepesplusz, az óriási ízintenzitás mellett élénkséget, vibrálást, lendületet ad a kortynak. Körték és citrusok táncikálnak a szádban, juicy, nyakalós, imádós cucc, amit sehol a világon nem kell „megmagyarázni”, mert a hülye is érzi, hogy ez egy magától értetődően finom innivaló.

Gizella Tokaj

 

27. Szűcs Bohomály Furmint, Tokaj, 2019 – 9.0 pont

Szomorú emlék köt ehhez a borhoz. Illetve nem. Maga az emlék nem szomorú: Szűcs Ferivel kóstoljuk a borát egy jól sikerült nyári, szabadtéri Borjour rendezvényen, az idő szép, a bor még szebb, a szökőkutak illedelmesen csobognak a háttérben a Stefánia Palota udvarán, mi meg vagy félórája beszélgetünk Ferivel, már nem is a furmintról, és nem is csak borokról. Egy őszi közös kóstolót is tervezünk Feri egyik helyén, a Figi és Lipikében, Tokajjal meg közös szenvedélyünkkel, Burgundiával, vagyis szépen elszalad velünk a ló, ami azért könnyen megesik jó emberekkel, ha befurmintoznak a nagy melegben. De a közös kóstoló soha nem jön össze, mert alighogy elmúlik ez a csodaszép nap, Szűcs Feri meghal. Én meg itt állok kezemben még egy palack Bohomállyal, amit ajándékba adott, jegyzetemben a borleírással és fejemben a kóstoló emlékével és rájövök, hogy megint az van (volt), hogy a bor olyanná válik, mint a készítője, a Bohomályról csak olyanokat írtam, amiket Feriről is írhattam volna: nagy formátumú, tekintélyes, kedves, olyan széles jó kedvű furmint. Soha nem fogom kinyitni ezt az utolsó palackot.

 

26. St. Andrea Mária, Eger, 2021 – 9.0 pont

Tavaly a 2020-as Mária nyerte meg az akkor Top100-as összeállításomat, és az új évjárat illatától is szédülök, tele van fehér húsú gyümölcsökkel, érett barackkal, trópusi gyümölcsökkel és édes-mézes szépségekkel. A savérzet intenzív, a textúra egészen krémes, az alkohol magas. Az aromaintenzitás a kortyban is nagy, bőkezűen kínálgatja a nektarint, a papayát és még számtalan trópusi gyümit – csak csukd be a szemed, kóstolj bele és máris a La Boquerián találod magad a Ramblán. Impulzív, gazdag, nagy bor továbbra is a Mária, de az ideinek a szerkezete már-már túl nagy, feszegeti a határokat, az alkohol érződik az utóízben.

 

25. Holdvölgy Király-dűlő Meditation, Tokaj, 2021 (hm) – 9.0 pont

Azért hümmögetek a címben, mert hordómintaként kóstoltam a Furmint Februáron ezt a furmintot, melyből mindössze 1500 palack készült, és 500 literes hordóban érett. Telt, gazdag, vajas, „nagy szabású” fehérbor, mely mégsem túl sok, van benne vitalitás és kraft. Szép, mint egy szambázó súlylökő. Szájban telis-tele fehér színű gyümölcsökkel és harsány ásványossággal. Nagyon szép a hossza is.

 

24. Böjt Bikavér Selection, Eger, 2019 – 9.1 pont

Szépen elkészített, csengő-bongón gyümölcsös egri bikavér. Nagyon fiatalos, a színében a szokásos mély rubin mellett a széleken bíborok is borulnak. Illatában ibolya, ringló, szilva és édesgyökér, kóstolva élénk savak érezhetők és sok nagyon piros gyümölcs: meggyek és ribizlik. Szép a hordóhasználat is, ebbe a nagy pirosló pompába becsempészik egy leheletnyi kávés karaktert, ami jól áll neki. Lendületes, energikus, gazdag ízű bor, mely nem tököl, nem akar nagy vagy egyedi lenni, mert tudja, hogy úgyis nyer.

 

23. Vida Lösz, Szekszárd, 2017 – 9.1 pont

Igazán kedves, kerek bor, melynek több mint 50 százaléka cabernet sauvignon és franc, mégsem erőből játszik. A házasítás kisebb maradékán kékfrankos, merlot és syrah osztozik. Illatában érett feketebogyósok, édes fűszerek, naspolya. Az érlelés használt 3 és 5 hektós hordókban történt, két évig. Szájban is sok érett gyümölcs, meggy, szeder és egzotikus fűszerek érződnek. Telt, sima, könnyen csúszós, surranóan gyümölcsös vörösbor – szépen visszaigazolja azt a könnyedebb, élénken gyümölcsös stílust, amit a lösz talajtól általában elvárnak az ivóprofesszorok.

 

22. Tornai Prémium Juhfark, Somló, 2021 – 91 pont

Fehérborok között nálam az év best buya. Mély, intenzív, vonzó illat sárga színű gyümölcsökkel. Aztán a sárgabarackos, édeskedő, dévajkodó seggrázás folytatódik a kortyban is – ez a bor akar tetszeni a kedves fogyasztónak, az biztos. Rendes, gyere őrülj meg értem juhfark, ami azért juhfarkból ritka, mert nem az a tipikus behízelgő fajta. A savérzet patent, az aromaintenzitás nagy, szépek az egyensúlyok, jó a hossz. Az utóízbe finom, fanyar cseresség is bekéredzkedik, szóval mire befejezed a palackot, úgy érzed, megtelt a busz.

 

21. Günzer Tamás Bocor Villányi Franc, Villány, 2020 – 9.1 pont

A Bocor Villány magasabban fekvő területe, mely három oldalról védett – remekül be tud itt érni a cabernet franc. Az idén Év Borászának megválasztott Günzer Tamás Villányi franc-ja egészen összetett illattal nyitja laudációját: van benne ibolya, csokoládé, feketebors és sok-sok érett feketeszeder. Szájban nagy a tanninérzet, de szépen integrálódott, érezni a hordót (két év új kishordókban), de nem tolakodik, böhömködik, és a hosszú utóíz legvégéig megmaradnak az intenzív feketeribizlis, szedres szépségek. Nagy formátumú bor, melynek minden összetevője a helyén – hatalmas potenciál! Brutálisan jó anyag lesz egy-két év további palackérleléssel, érdemes a borhűtő mélyén felejteni.

A lista 50 – 41. borai itt találhatók.

A lista 40 – 31. borai itt találhatók.

Kapcsolódó postok

Szólj hozzá!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Rólam

Nagy Sebestyén vagyok. Borról beszélek ezen a blogon. Borról és mindenről, ami borral kapcsolatos. És minden téma kapcsolatos a borral. Például úgy, hogy ha megbeszéljük, kinyitunk közben egy bort… :) Tovább

Hirdetés

Legutóbbi posztok
Kategóriák
Legnépszerűbb
Archívum