Top 100 Magyar Borom (20 – 11.)

A Top 100 Magyar Borom lista felső vége felé érek, következnek a 20 –11. borok!  Ahogy elnézem, elég kékfrankos-heavy a sor, a tízből hat olyan, amiben van ez a fajta! (Jézusom! Mi van velem? Szeretem a kékfrankost!) A tízből 4 szekszárdi, 3 egri, 2 villányi, 1 somlói. És már megint csak egy fehér… Na nem baj, a legvégén kompenzálok – a top3-ból kettő fehérbor lesz, köztük a győztes is.

 

20. Sebestyén Pince Gradus, Szekszárd, 2016 – 9.2 pont

Nagy, alaposan meghordózott illata van ennek a (nagy, alaposan meghordózott) vörösbornak. Étcsoki, szegfűszeg, enyhén likőrös jegyek mellett azért vannak gyümölcsök, főleg meggy, de ez a meggy is inkább konyak-, mint fáról éppen leszakított. Szóval fásan, öblösen, melldöngetősen indít, de aztán szájban szelídül és egészen harmonikus, kedves arcát mutatja, közepes+ test és tannin felett, mellett, közben folytonosan csak gyümölcsöket ad, hosszan. Amivel leginkább meggyőzött, az a tanninszerkezete, ami tudom, vállalhatatlan borszakértő-tanárbácsis szöveg, mert ki a franc kóstol „tanninszerkezeteket” bús téli estéken szép nagy vörösborok helyett?, de ez van, vállalom, annyi rút, reszelős, zöld, fogínysorvasztó csersav után egy ilyen érett, integrált, puha, finom szemcsés, krétás és most kimondom újra: tanninszerkezet nekem már maga a bormennyország. (Borjour Borhajó)

 

19. Tornai Pincészet Aranyhegy Top Selection Juhfark, Somló, 2020 – 9.2 pont

Tipikusan az a bor, amit ha megmutatsz egy külföldinek, csak pislog és szórja rád a váó-kat. Jó savérzet mellett szemérmetlenül gazdag, szinte flancolós gyümölcsössége van: körte, alma, barack, nektarin, de épp hogy beazonosítod az összes aromát, máris jön az újabb twist: az ásványos jegyek nagyjelenete. És itt még nincs vége: ha kicsit is figyelsz, érzed a finom hordós, vaníliás karaktert és az érett, már-már túlérett, mézzel lecsurgatott aszalt gyümölcsös habzsidőzsit is. „What did you say? You-fuck the grape?” kérdezne még a külföldi barátod értetlenkedve, de már megszólalni sem tud, úgy tele van a szája ezzel az echte somlói ízbombával. (Borjour Somló)

Tornai Aranyhegy Juhfark

 

18. Heimann és Fiai Szívem Kékfrankos, Szekszárd, 2019 – 9.2 pont

A Heimann és Fiai kékfrankos triójából (Bati Kereszt, Baranya-völgy, Szívem) a Szívem a szívem csücske. Oké, az ára majdnem kétszer annyi, mint a másik kettőé, de koncentráltságával, sokrétű gyümölcsösségével és kifinomultságával tényleg kimagaslik. Az illatában meggy, málna és virágos jegyek – eskü, még rózsa is! –, szóval tökéletes ajándék ez gurmé gavalléroktól. Vékonyabb test, hatalmas aromakoncentráció, légies, lédús, rafináltan fincsi kékfrankos, mely már-már pinot noiros álruhát ölt. Ötvenéves tőkék termése – ismét igazolódik, hogy az öreg tőkés tételek rétegzettebb, összetettebb és koncentráltabb borokat adnak,  mint az új telepítések. (Borjour Szekszárd Suckling-kóstoló)

 

17. Koch Borászat Csanád Cuvée Superior, Villány, 2015 – 9.2 pont

Nagy formátumú, kissé rusztikus, telt, nagyon érett, masszív csúcs cuvée a Csanád – az ilyen stílust kedveli Robert Parker is, tuti 90+ pontra lőné. Gazdag illatában ott a feketeszeder, az aszaltszilva, aztán bőrös és hordós jegyek: fahéj és cédrusfa. De ha orrodon csipesszel kóstolod, akkor is érzed, hogy hordózott darab, jellegzetes fás cserek kísérik a kortyot, de elférnek a tömény érett szedres-szilvás nyamm-nyamm gyümölcsök körül. Szép nagyra nőtt bor-grizli, jókora potenciállal. (saját beszerzés)

 

16. Vesztergombi Pincészet Csaba Cuvée, Szekszárd, 2017 – 9.2 pont

A Csaba Cuvée a Vesztergombi Pincészet egyik csúcsbora, mely csak a kiemelkedő évjáratokban készül, és ezt a „kiemelkedő”-t a borász Csaba komolyan, sőt szigorúan veszi: még a – mondjuk úgy – közepesplusz évjáratokban sem mindig készül Csaba Cuvée, ilyenkor főleg az egy kategóriával lejjebb pozicionált Turul Cuvée-be „megy bele” az alapanyag – azok ám a nagy smart buy turulos évek! De most (2017-ben) szó nincs ilyesmiről, remek az évjárat, melyben szerintem minden idők legjobb Csabája készült el. Ideális érettség, szép, simogató tanninok, selymes textúra, nagy aromaintenzitás, jó savak, finom hordós részletek… Nagyon sok színe van, melyek mind-mind arányosan kiegészítik egymást. Cabernet franc, cabernet sauvignon és merlot egyenlő arányban. Nagy szerkezetű csúcsbor, melyben megvan a harmónia és a vitalitás is. (Pannon Karácsony)

 

15. Gere Tamás & Zsolt Villányi Franc, Villány, 2017 – 9.2 pont

Egyre jobban szeretem a jó villányi franc-okat, az érett feketeszedres gyümölcsösségüket, enyhén fűszeres, karakteres jellegüket… És az idén kóstolt villányi franc-ok közül a Gere Tamás & Zsolté volt a legkellemesebb meglepetés – de az is lehet, hogy csak azért, mert ritkán kóstolom a boraikat. Ha mind ilyen jó, le fogok szokni erről a ritkaságról. Az érett, sőt szottyadt feketeszedresség árad ebből a borból, a tannin sok és nagyon puha. Nagy bor, de nincs rajta túlzás, mindent szépen eldolgoztak rajta a készítői. Legszívesebben pohárlögybölgetés nélkül, nagy kortyokban innám, ha nem kellene folyton viselkednem és megjátszanom magam. (Borjour Villányi Aranykóstoló)

Gere Tamás és Zsolt Villányi Franc

 

14. St. Andrea Szőlőbirtok Merengő, Eger, 2018 – 9.2 pont

A magyar vörösbor, amiből minden évjáratban veszek két kartonnal. Egyszer, a 2009-esből egy barátommal vettem 120 palackot, hogy majd azt iszogatjuk sok éven át, még akkor is, amikor már a sokszorosát éri – de nem volt túl jó ötlet, simán felittuk mindet a következő évjáratig. Mert hát a Merengő ilyen (és nem mi vagyunk olyanok!). Sok nagyszerű St. Andrea-bor van, és – vigyázat, spoiler!, ezen a top 100-as listámon is jön még kettő –, de a Merengő az, amiből mindig kell. Amiből bármikor leemelek otthon egyet a polcról, anélkül, hogy azt érezném, ehhez valami alkalom dukál, vagy menő társaság, de minimum az, hogy a mackónadrágomat cseréljem valami rendesebb gatyára. Mert a Merengő nagy és különleges bor, de annyi természetes finomság van benne, hogy bármelyik nap úgy érezheted: kerül, amibe kerül, vagy, aki vagy, márpedig ma neked erre van szükséged. Kékfrankos az alapja (32%) és általában van benne merlot és syrah. Utóbbitól, melynek aránya 15-20%, a Merengőnek sokszor van egy franciás (rhone-i), könnyeden elegáns karaktere, ami számomra szupervonzóvá teszi. A ’18-asban még pinot noir, cabernet franc, egy kis kadarka és néhány csepp menoire alakítja a házasítást. A 2018-as évjárathatás miatt a szokásosnál is érettebben, sőt bujábban gyümölcsös. Letehetetlen a pohár, elbűvölő a bor, és már megint csak két kartonnal vettem. (saját beszerzés)

St. Andrea Merengő

 

13. Takler Borbirtok Szenta-hegyi Kékfrankos, Szekszárd, 2018 – 9.2 pont

Szeretem az ilyen egyenes, csiszolt borokat, mint a Takler Szenta-hegyi Kékfrankos. Ibolyás, szamócás illat, közepes test, friss, élénk savérzet, óriási gyümölcsintenzitás, finom teltség, komplexitás és nagy hossz. Így leírva olyan egyszerűen és hűvösen hangzik – pedig milyen nehéz is ennyire egyensúlyos, harmonikus, gyümölcshangsúlyos és mégis rétegzett-komplex borokat készíteni! Szuper, hibátlan kékfrankos. (Borjour Szekszárd Suckling-kóstoló)

 

12. Kovács Nimród Borászat Grand Bleu, Eger, 2017 – 9.2 pont

Kovács Nimród Különleges Kékfrankosa a legmagasabban lévő magyar termőhelyről, az egri Nagy-Eged-hegyről, ahol már alig van termőtalaj és meredek az élet. A bor ennek megfelelően intenzíven aromás, közepesen testes és nagy savszerkezetű. Az illatban meggyek, ribizlik, kis levendula és nápolyi. Szájban is a rengeteg meggy gurul és feltűnő a sok sav és a jó tannin egyensúlya. Elegáns, feszes, szikár, hűvös, magázódós, nagy bor. (VinCE Gála)

 

11. St. Andrea Szőlőbirtok Agapé, Eger, 2016 – 9.2 pont

A St. Andrea csúcsvörösbora, kadarka, kékfrankos, merlot, pinot noir, syrah házasítása. Illatában piros bogyók mellett avaros, földes jegyek és aszalványok. Magas savérzet és sok élénk, birizgálós, de nem kellemetlen tannin. A St. Andrea-borokra jellemző hatalmas aromaintenzitás – eper, málna, erdei gyümölcsök, stb. – és friss, élénk karakter, na és nagy hossz. Mindig úgy vagyok ezekkel a nagy St. Andrea-borokkal (a Merengővel és attól fölfelé), hogy tisztellek-becsüllek, de valahogy csak beverek belőled egy palackkal. Csodás, széles vállú borok, amikben mindig van öröm és könnyedség… (VinCE Gála)

 

A Top 100 Magyar Borom lista további részei:

Top 100 Magyar Borom (30 – 21.)

Top 100 Magyar Borom (40 – 31.)

Top 100 Magyar Borom (50 – 41.)

Top 100 Magyar Borom (75 – 51.)

Top 100 Magyar Borom (100 – 76.)

Kapcsolódó postok

Szólj hozzá!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Rólam

Nagy Sebestyén vagyok. Borról beszélek ezen a blogon. Borról és mindenről, ami borral kapcsolatos. És minden téma kapcsolatos a borral. Például úgy, hogy ha megbeszéljük, kinyitunk közben egy bort… :) Tovább

Hirdetés

Legutóbbi posztok
Kategóriák
Legnépszerűbb
Archívum