Top 100 Magyar Borom (30 – 21.)

A Top 100 Magyar Borom lista felső harmadába értünk, jöjjenek a 30 – 21. helyezettek! Szekszárd itt tarolt, a tíz borból hat érkezik erről a borvidékről, melynek lehetőségeiről sok mindent elmond, hogy van köztük kékfrankos, bikavér, de százszázalék cabernet sauvignon is. A kékfrankos amúgy most meglepően nagyot megy: a tíz tételből hat olyan, melyben van ez a szőlőfajta. A fehérbor megint kevés, ezúttal egyetlenegy – és az is majdnem a seregélyek martaléka lett.

 

30. Heimann Pince Baranya-völgy Kékfrankos, Szekszárd, 2019 – 9.1 pont

A mindenkiben ott lapuló felhúzható Geszti Péter most kidugja fejét és azt kiáltja: ez az egyik legjobb kékfrankos Tolnától Baranyáig! A Baranya-völgy, melynek közepén található az ültetvény, egy délkeleti kitettségű, napos terület, az innen származó kékfrankos a Heimann és Fiai bortriójából (Bati Kereszt, Baranya-völgy, Szívem) a legmelegebb és leginkább közérthető (ügyesen kikerültem a populáris szót!). Gazdag illat sokféle pirosbogyóssal, meg étcsokival, dohánnyal, valamint fűszerekkel: borssal és talán kis chilivel. Kékfrankosnál ritkán érezhető, közepesen fejlett tanninosság és emelt alkoholérzet teszi tekintélyessé, de a kortyot mégis csak uraló feketebogyósok félreérthetetlenül jelzik: ez a marcona kékfrankoskatona mosolyogni is tud. (Borjour Szekszárd Suckling-kóstoló)

 

29. Sebestyén Pince Mozaik Bikavér, Szekszárd, 2019 – 9.1 pont

Ó, bárcsak minden „alap bikavér” ilyen jó lenne! Ott lenne a helye holnap, az év első munkanapján minden dolgozó tízórais zsákjában. Az ára 10 euró alatti; az értéke: jóval fölötte, nem kérdés. Csupa-csupa gyümi: eper, erdei gyümölcsök, meggy, ringló, meg még mit tudom én, mi, amit akartok. Azért ott van benne a szekszárdi borokat gyakran meghintő fűszeresség is. Könnyed, aromás, élénk bikavér. Ha a füledet a palackra tapasztod, hallod, hogy csilingel. (Borjour Szekszárd Suckling-kóstoló)

 

28. Bónis-Reitter Borászat Zoan, Sopron, 2019 – 9.1 pont

„Az illatát ahhoz képest visszafogottnak mondanám, amilyen masszív és erőteljes lesz kóstolva, igazi „fekete leves” kékfrankos: a lehengerlő támadást a korty végére tartogatja. Szóval közepes intenzitású szilva és feketecsersznye illat után egy nagy testű, élénk savú és közepes + tanninérzetű bor érkezik – utóbbi viszonylag ritka jelenség egy kékfrankostól, de hát a maceráció alapos volt: közel három hétig csömöszölték becsülettel. Szuperalacsony (mindössze 20 mázsa / ha) hozam, ötszázas hordók, limitált mennyiség („háromezerpárszáz” palack – a legpontosabb számítások szerint). Nagy szerkezetű, vastag textúrájú, jó savú, harapnivaló, juicy gyönyörűség.” (korábbi blogposzt)

Bónis Reitter Zoan Kékfrankos

 

27. Villa Sandahl Birdie Num Num, Badacsony, 2019 – 9.1 pont

A seregélyek nagyon szerették ebben az évben a Villa Sandahl rizlingültetvényét, jelentős kárt okoztak, majd a borászattulajdonos svéd házaspár, valamiféle Stockholm-szindróma következtében, rá is tette a kártevőket a címkére, sőt a ’19-es borukat róluk is nevezték el. Pedig kár, hogy nem készülhetett olyan sok ebből a tételből, mert szuperül sikerült. Összetett illatában virágok, narancshéj, őszibarack. A test egész nagy, az alapanyag érezhetően érett, mint tudható: egészen későn szüretelték és botrytises szemek is bekerültek. A savak ugyanakkor megmaradtak, teltsége mellett friss és lendületes a korty és sokféle aromákat dobál a kóstolóra leginkább lime-os, zöldalmás num numokat. Az utóíz is szép hosszú! K.va seregélyek. (saját beszerzés)

Villa Sandahl Birdie Num Num

 

26. Eszterbauer Borászat Szekszárdi Grand, Szekszárd, 2017 – 9.1 pont

Nevéhez méltó nagy bor, melynek illatában jelenleg főleg a hordós érlelés jegyei érződnek: étcsoki, füst, cédrus. Szekszárdon nem lehet csak úgy érzésre Grand bort készíteni, szabályai vannak: 25 százalékban kékfrankosnak kell lennie és legalább öt évig érlelni kell, mielőtt piacra kerül. Az Eszterbauer Grand cabernet franc, cabernet sauvignon, kékfrankos és merlot házasítása és még kétszer öt év érlelést biztosan elbír. Sok gyümölcs (feketeribizli, szilva, aszalt szilva) és sok-sok jó szerkezetű tannin – ezek most a védjegyei, de ahogy az évek során majd puhul, simul, kerekedik, úgy lesz egyre komplexebb és élvezetesebb. Atomic bor, nagy potenciállal, én most azt mondanám neki: viszlát 2027-ben! Remélem, lesz majd egy-két palackom akkor is a borrezervátumomban. (VinCE-teszt)

 

25. Sebestyén Pince Iván Bikavér, Szekszárd, 2019 – 9.1 pont

Nagy kedvencem Szekszárdról a Sebestyén Pince, ahol a testvérpár Csaba és Csilla az utóbbi időkben évről évre csodás, modern, kifinomult borokat készít. Ebben a könnyeden, sejtelmesen elegáns stílusban a legújabb Iván Bikavérükkel a csúcsra értek. Selymesen telt bor a szónak inkább a gazdag értelmében, kedvesen ficánkoló savakkal, egymillióféle piros gyümölccsel és klassz ásványossággal. Engem egy kicsit a manapság a borvilág minden zegzugában istenített Etna Rossókra emlékeztet. A kékfrankos és a kadarka nagy része öreg tőkés, ennek is köszönhető ennek a szuper bornak a rétegzettsége, komplexitása, jófejsége. (Pannon Karácsony)

Sebestyén Pince Iván Mozaik Bikavér

 

24. Bock Libra, Villány, 2017 – 9.1 pont

Talán a legkiegyensúlyozottabb Bock-csúcsbor. 50% cabernet franc, 25% cabernet sauvignon, 25% merlot. Már az illatban is jó harmóniában vannak a gyümölcsös és a hordós jegyek, és ez a remek kis pas de deux szájban is folytatódik. A tanninérzet nagy, természetesen, mert hát milyen legyen egy villányi nagy bordeaux-i házasításban?, ami viszont lényeges, hogy ezek a tanninok érettek és finoman, már-már érzékien tapadnak… Az aromaintenzitás is magas: ribizlik, meggyek figyóznak mindenhonnan. A pincészet egy ideje francia hordókat is használ a magyarok mellett, ami érezhetően jót tesz ennek harmonikus, nagy formátumú házasításnak. (VinCE-teszt, Pannon Karácsony)

 

23. Takler Primarius, Szekszárd, 2017 – 9.1 pont

Mélyebb barátságom a borral egy merlot-val kezdődött. Lenyűgözött az illat komplexitása, melyben megjelent sokféle-fajta cseresznye, meggy, sőt valami – borillatban minimum karakteresnek tűnő – érett koktélparadicsomos jegy is, és persze a fűszerek: szegfűszeg, dohány… Aztán megkóstoltam, és emlékszem, csodálkoztam, hogy lehet egy vörösbor ilyen testes, nagy, tanninos tigris és kedves, finom, bújós őzike egyszerre. A legjobb, legnagyobb merlot-kban máig érzem ezt a szimpatikus kétarcúságot – és a Takler Pince csúcsbora, mely egyben az ország egyik csúcs merlot-ja, ezt a régi, borral barátkozós emlékemet eleveníti fel. (saját beszerzés)

 

22. Itt és Most Ideje Van Kékfrankos, Mátra, 2018 – 9.2 pont

A fenti szókupacból az Itt és Most a borászat, az Ideje Van a bor neve, így egymás mellett ez az egész elég követelőzően hangzik, rendesen felszólító módba tették a címkét, na. Pedig a bor egyáltalán nem harsány, hőzöngő, inkább méltóságteljes. Az illatában zúzott meggy és aszalt szilva mellett fűszerek (levendula) és bőr. Komplex, sokféle illat, melyben már az érettség jelei is mutatkoznak. A savérzet és az alkohol közepes, a test és a tannin inkább közepes+. Érezhetően, de nagyon jól használták a (sokadtöltésű francia) hordót. Telt, intenzíven aromás, meggyes, impulzív bor, a korty végén fahéjas hordófűszerekkel és rétegzett, finom szemcsés tanninokkal, na meg olyan nagy hosszal, hogy nem is három pontot kell a végére tenni………………………… (korábbi blogposzt)

 

21. Eszterbauer Borászat Tivald Cabernet Sauvignon, Szekszárd, 2017 – 9.2 pont

Viszonylag ritkán fordul elő velünk, nemzeti borsznobokkal, hogy magyar cabernet sauvignonért lelkesedünk, mert ez a szőlőfajta nem a mi hol nagyon forró, hol túl hűvös pannon buckáinkon érzi magát a leszuperebbül. Eszterbauer János viszont bizonyos években mégis valahogy nagyon odarakja. Nem tudom, hogy csinálja, de Tivald nevű 100% cabsavja, mely persze csak az arra érdemes években készül, mindig tökéletesen érett, fajtajelleges, feketeribizlis, smooth tanninos, sötét szépséggé válik a kezei közt. És még a marketing is ötös – engem legalábbis megvett azzal, hogy nagyapja napszámosáról nevezte el borászata csúcsborát. (Borjour Borhajó Szekszárd)

 

A Top 100 Magyar Borom lista további részei:

To 100 Magyar Borom (40 – 31.)

Top 100 Magyar Borom (50 – 41.)

Top 100 Magyar Borom (75 – 51.)

Top 100 Magyar Borom (100 – 76.)

Kapcsolódó postok

Szólj hozzá!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Rólam

Nagy Sebestyén vagyok. Borról beszélek ezen a blogon. Borról és mindenről, ami borral kapcsolatos. És minden téma kapcsolatos a borral. Például úgy, hogy ha megbeszéljük, kinyitunk közben egy bort… :) Tovább

Hirdetés

Legutóbbi posztok
Kategóriák
Legnépszerűbb
Archívum