Végre jó: Kristinus Siller, 2020

Megint mázli, hogy nem vagyok előítéletes. Mennyi, de mennyi jó borról lemaradtam volna már, ha – annyi borsznobtársamhoz hasonlóan – én is képtelen lennék megbocsátani borászatoknak egy-két bal kézzel faragott tételt, piti palackhibát, átlátszó toldozás-foltozást vagy éppen a populárist hajszoló hülyeséget. Ugyan, ugyan, ilyenek mindig lesznek, nem érdemes foglalkoznunk velük, igyunk már nagyvonalúan kérem, különben lemaradunk váratlan, ritka kincsekről, amik pedig a legjobb élmények a borkóstolásban… Amikor tényleg olyan helyről érkezik érzékeink cirógatása, ahonnan végképp nem gondolnánk. Úgy is összefoglalhatnám ezt a kissé szirupos első bekezdést, hogy

„Ne b.ssz, Kristinus, ez tényleg te voltál?!”

Össze-vissza borok

Szóval, igen, bevallom, a Kristinus Borászattal nekem nem sok jó tapasztalatom volt eddig, pedig igazán elszántan és hosszú ideig, az elején még őszintén nyitott csakrákkal űztem vele a borkacérkodást. Akkoriban (az elején, a csakrás időkben) még Ax & Ax volt a neve ennek a német tulajdonban lévő dél-balatoni pincének és teljesen össze-vissza borokat készítettek. Össze-visszán azt értem, hogy nagyon jókat és nagyon rosszakat is egyszerre. Néha egy-egy tételen belül is, ugyanabban az évjáratban akkorák voltak a különbségek, hogy a kitartó kóstoló előbb-utóbb egy rafinált pszichothrillerben érezhette magát, aminek ő volt a főszereplője, a díszlete és másnapos megálmodója egyszerre. Emlékszem például egy cabernet franc-jukra, ami máig top5-ös magyar franc a borjegyzeteimben: csupagyümölcs, feketeszedres, lédús, komplex, rétegzett, hosszú meganyami… be is vásároltam belőle egy idő után, és én, idióta elkezdtem fűnek-fának ajánlgatni… Aztán ami az újonnan érkezett kartonokban volt… hát, legyünk önkritikusak inkább: nem ismertem magamra.

A pincénél sok alapvető probléma volt: rosszul végrehajtott, koncepciótlan telepítések, ésszerűtlen megoldások és rossz kompromisszumok a feldolgozó kialakításában, ahol például a fogadótér tetején kialakított örökmozgó, borszállító mini lanovka vagymiarossebb meg a külön moziterem (!) mintha fontosabb lett volna annál, hogy mi történik odabent a szőlővel meg a borral.

Axot és Axot (apát és fiát) el is küldték, jött helyettük egy eltökélt, precíz menedzser Németországból, Florian Zaruba, aki legalább a kommunikációt rendesen összerakta, ekkortól vette nevére a tulaj a pincét és lett a logó a máig használt, karakteres, függőlegesre forgatott Balaton-forma.

A mélypont

De a borok ettől még nyilván nem lettek egyenletesen jók, vagy csak simán jók. Sőt a borászat ekkor ért a legmélyebbre, amikor is a Borháló szíves asszisztálásával a Kristinus szállította a Sziget Fesztivál borát, többek között egy olyan bag in box rozét, amit még a Fényen meg a szomszédos Auchan parkolójában elfogyasztott Marine Dry-on edzett angol autószerelők is ordítva köptek a porba, mert képtelenek voltak lenyelni. Az az „ital” szerintem többet ártott a magyar országimázsnak az elmúlt harminc évben, mint bármi és bárki, pedig hát volnának szép számmal délceg jelentkezők. (És akármilyen pozitív is lesz ennek a posztnak a vége, mindenkitől azért ne várjuk, hogy megváltozik.)

A Kristinus viszont változott. Indiánszökdeléssel sasszézott át a biotérfélre az elmúlt néhány évben, nem használ gyomirtót, felszívódó szereket, spontán erjeszt, nem szűri borai többségét és kezdi teljesen átvenni a biodinamika szabályait.

Kristinus Siller

Magától értetődően finom

És ha csak ezt az egy új sillerét nézem, a változás jól áll neki. Elkészítették a régi idők (egyébként félig-meddig német eredetű) borát az újra felfedezett földközeli törvényszerűségek szerint és a végeredmény egy ízig-vérig természetes, önazonos, magától értetődően finom bor. Eper, csipkebogyó meg indiai étteremben kapható rózsalimonádé illatával, a kortyban azonnal támadó és végig, hosszan kitartó epres, citrusos gyümölcsösséggel. Nem keserű a vége végre, mint sok sillernek, és nem lóg ki az alkohol. Törékeny, filigrán, lefetyelnivaló szépség, nyári gyümölcsök aromáival. Nincs benne hiba.

(Annyi felemás Kristinus-bor után mégiscsak kinyújtottam a kezem utána a polcon és aztán megszerettem, és bevertem egy palackot, és persze rögtön korrigáltam is az előző mondatot.

Nincs bennünk hiba.)

Összegzés

Csupagyümölcs törékeny szépség. Nagyon finom aromáit semmi nem töri meg, harmonikus és egyenletes.

— NagySebestyen

Kapcsolódó postok

Szólj hozzá!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Rólam

Nagy Sebestyén vagyok. Borról beszélek ezen a blogon. Borról és mindenről, ami borral kapcsolatos. És minden téma kapcsolatos a borral. Például úgy, hogy ha megbeszéljük, kinyitunk közben egy bort… :) Tovább

Hirdetés

Legutóbbi posztok
Kategóriák
Legnépszerűbb
Archívum