Martinus Tagyon-hegy Bio Olaszrizling, 2020: Jaj, de jó!

Bevallom, én ezt a bort életemben le nem vettem volna a polcról, a Martinus nevet igazán jól nem ismertem, ami meg a név alatt van a jellegtelen, babakék színű, hangszerrel díszített (gitár?, hegedű?, ilyen kis izé, csellóka?, nem tudom, hülye vagyok ezekhez is) front címkén, azt meg nem tudom elolvasni, csak ha a mobilommal rávilágítok, pedig higgye el mindenki, mindig tökéletesen kifenem a kontaktlencsémet, mielőtt borbeszerző körútra indulok.

Na de benne volt a Bortársaság májusi hatos válogatásában és jaj, de jó, hogy benne volt!

Martinus Borbirtok Bio Olaszrizling

(Odalettem ettől a bortól és akkor már utánanéztem: Ruppert Márton a borász, aki 2008-ban kezdte az ipart a Nivegy-völgyben egy megörökölt félhektáros földdarabbal. A birtok azóta már 7 hektár, és nyilván bio, Márton a városi életmódot feladó feleségével a Nivegybe költözött, együtt viszik a boltot, melynek része már a vendéglátás is, meg jó sok mangalica.)

Barátod első szippantásra

Vannak ezek a borok, amiknél már az első szippantásnál tudod, hogy barátok lesztek. (Ccc, nem úgy értem, hogy kokaint szívtok együtt, hanem hogy beleszagolsz a haverodba, aki bor.) A 2020-as Martinus Olaszrizling is ilyen: intenzív illatú, sokféle citrussal, lime-mal, pomelóval, egy kis zöldalmával, meg mindenféle mezei virágok illatával, amiknek ugyanúgy nem tudom a nevét, mint a hangszereknek. Hordó még hírből sincs benne, de mégis kikandikál az illatból egy enyhe vaníliás, édes fűszeres karakter, ami gyakran megjelenik olyan olaszrizlingekben, amikben kevergették a seprőt.

Etna Bianco 2000 Ft-ért

Hála az égnek a kortyban is marad az aromaintenzitás: az elejétől a végéig folytonosan ott vannak a finom citrusok, a frissesség, kis krémesség, a hosszú, komplex utóízben pedig mindezek mellett ásványosság és a fajtára jellemző, de nagyon finom kézzel pakolt, enyhe mandulásság. Nagyon jó savérzet, pont ideális érettségi állapot, sok gyümölcs, mineralitás, juicy, csiszolt, részletgazdag és közben precíz, feszes, friss… Szicíliai fehérek tudnak ilyenek lenni a most nagyon menő borok közül, csak azokért tízszer ennyit adnak posh éttermekben. Legyünk boldogok, és örüljünk a szerencsének, hogy nekünk ilyen áron vannak ilyen boraink… (Ha egy hónappal előbb kóstolom, simán bekerül első helyen a Fehérborok 2000 Ft alatt válogatásba. De így most még jobban járt, mert kénytelen voltam szentelni neki egy önálló örömódát.)

Összegzés

Feszes, lendületes, izgi fehérbor sok citrussal, ásványokkal és az olaszrizling legkellemesebb fajtajegyeivel.

— NagySebestyen

Kapcsolódó postok

Szólj hozzá!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Rólam

Nagy Sebestyén vagyok. Borról beszélek ezen a blogon. Borról és mindenről, ami borral kapcsolatos. És minden téma kapcsolatos a borral. Például úgy, hogy ha megbeszéljük, kinyitunk közben egy bort… :) Tovább

Hirdetés

Legutóbbi posztok
Kategóriák
Legnépszerűbb
Archívum