Melegszívű óriás: Heimann Barbár, 2017

Úgynevezett nemzetközi borakadémikusoknak mutattam meg a héten az új, 2017-es Barbárt, tényleg igazán nemzetközi volt a csapat: egy plavac-megszállott horvát borkereskedő, egy román borgyűjtő és egy fehérorosz borbáros ült az asztalomnál. Én mindig vakon kóstoltatok, most annyit tudtak a versenyzők (a barbározók), hogy magyar a bor és házasítás.

4 megfejthető szőlő

Amikor megkérdeztem, hogy mik lehetnek a fajták, nagy meglepetésemre a kékfrankost tippelték elsőre, amiből a legkevesebb van a házasításban (15%), de ebben lehetett egy nagy adag rafkó meg még egy kis fifika is, mert hát melyik magyar cuvée-ben nincs blaufränkisch? – gondolhatták (hát, jó néhányban, de mindegy). Másodikra aztán a cabernet franc-t mondták, nagyon helyesen, ebből van benne a legtöbb: 42%. Ha engem kérdeztek volna és semmit nem tudtam volna erről a borról, hótziher, hogy százszázalék cabfranc-nak nézem, dől belőle az érett, nagy franc-ok (figyelem, szakszó következik) szottyos feketeszederessége, és emellett ott van még illatban a franc jellegzetes csilipaprikás humorbonbonja is. Harmadik tippnek egyből jött a merlot (pipa – 24%), nyilván a csiszolt, oldalra simuló tanninok és a korty kedves kereksége volt árulkodó. A negyedik, utolsó szőlő, a tannat (19%) persze nem volt meg elsőre, annyit segítettem, hogy nagyon tanninos fajta és alig pár hektár van belőle Magyarországon – előbb jött egy mellélövés a petit verdot-val, de a plavacmániás horvát borkereskedő másodikra csak beböfögte a tannatot. Bingó!

Heimann Barbar

Minden fajta a legjobb formáját hozza

Van ez a borászokosság, hogy az a jó házasítás, amiből nem érződnek ki a szőlőfajták, ami szerintem nem igaz, két esetben nincsenek meg a fajták egy cuvée-ben: 1) ha szar a bor, 2) ha szar a kóstoló (a kettő együtt is gyakran előfordul, néha még velem is!). Egy jó cuvée-ben, mint egy jó koncerten, minden résztvevő megmutathatja azt, amiben a legjobb, és a legjobb dolgokat igazán nem nagy kunszt észrevenni. A ’17-es Barbárban minden szőlőfajta a legjobb formáját hozza: a cabernet franc nagyságot, szerkezetet, erőt, érett, finomszemcsés tanninokat, sok feketegyümölcsöt; a merlot formát, gömbölydedséget, érzékiséget, meggyes aromákat; a kékfrankos savakat, könnyedséget és fűszereket; a tannat pedig elevenséget, élénkséget (ami ebben a melegebb évben fontos skill, a szintén ’17-es Heimann Franciscus például híján van ennek, kissé tompább, mint a korábbi években).

Erő és nagyság, de nincs fitogtatva

De egy Barbár nem tud tompa lenni – viszont nagyon jól áll neki ez az érett, meleg, barátságos és közben impulzív, dübörgő, magával ragadó stílus. Régebbi évjáratokban mintha több lett volna benne a rusztikusság, a hordósság, meg a baltalóbálás. Most megmaradt az erő és a nagyság, de nincs fitogtatva – a harmónia, a csiszolt érettség és a kedves, intenzív gyümölcsösség lett a lényeg. Rollo jut eszembe róla, a Vikingek sorozatból, akit miután kiegyeztek vele a franciák, felöltöztettek normális ruhába és megtanították rendesen beszélni, késsel-villával enni és úgy általában emberként viselkedni, majd beházasították, vagyis Rollo, a viking barbár végül francia lett.

(Mi sem változott 1100 év alatt, ilyenek vagyunk, mi kultúremberek, kedvenc elfoglaltságunk a domesztifikálás, azaz a másik leigázása, csinálnánk ezt naphosszat, mindegy is, kivel, és közben csak boldogan szürcsölgetnénk, forgatnánk fogaink közt egy finom, porhanyós, szelíd Barbárt.)

Összegzés

Testes, puha plüssmackó bor. Rengeteg érett feketeszeder aroma, sok, nagyon sima tannin, közepes savérzet, finom hordóhasználat. Impulzív, magával ragadó bor, zéró tolakodással.

— NagySebestyen

Kapcsolódó postok

Szólj hozzá!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Rólam

Nagy Sebestyén vagyok. Borról beszélek ezen a blogon. Borról és mindenről, ami borral kapcsolatos. És minden téma kapcsolatos a borral. Például úgy, hogy ha megbeszéljük, kinyitunk közben egy bort… :) Tovább

Hirdetés

Legutóbbi posztok
Kategóriák
Legnépszerűbb
Archívum