Vesztergombi a csúcson

Bárhonnan lógatom bele a colstockot, mindig az jön ki, hogy ez egy nagy bor. És magyar nagy bor! Sőt jó magyar nagy vörösbor! Halkan és óvatosan mondom, mert még én is csak félig hiszem: most már az igazán jó nagy magyar vörösborok felveszik a versenyt, nem leszegett fejjel kell nemzetközi vaktesztek végén hozni őket, hogy „azért kóstolják meg ezeket is az urak” – hanem vidáman be lehet csempészni a best ungarókat is a nagymenő sorba, ott lesz a helyük. Persze még kevesen vannak, és ebből is következően túlárazottak, de remélhetőleg mindkét probléma elmúlik idővel.

Telt, vastag, lédús, puha, nagy, érett, masszív, eleven, intenzív, impulzív, áradó… Feketeszeder, feketeoliva, fahéj, feketeribizli, aszalt füge, étcsoki, bőr… Nagy test, teljes érettség, sok csiszolt tannin, jó sav, rengeteg gyümölcs, finom hordófűszerek, nagy alkohol, hosszú és komplex korty.

Tíz-tizenöt évvel ezelőtt egy ilyen (nagy magyar vörös) bor még olyan hordózott volt, hogy szedegettük utána a szálkát a nyelvünkből, olyan tanninos, hogy napokig se mosolyogni, se sírni nem tudtunk, melegebb években olyan lekváros, hogy üres palacsintát ettünk mellé, hűvösebb években pedig olyan nyers, zöld és sprőd, hogy inkább eldugtuk évekre, majd kemény munkával elfelejtettük. Sok magyar vörös persze még mindig ilyen. De jó néhány meg nem – főleg a meleg és sok szempontból ideális 2017-es évből, amikor sok borászatnál a szőlészeti és technológiai tudás tartott már ott, hogy egy kedvező évjáratból kicsavarják a legjobbat.

Vesztergombi Cabernet Franc 2017

Kerék-hegyi napozóterasz

Vesztergombiék 2007-ben telepítették ezt a franc-t a Kerék-hegyen, azaz már tudatosan egy olyan fennsíkon, ahol rengeteget éri a nap ezt a meleget igénylő szőlőt, viszont kellően szeles is ahhoz, hogy a rohadvány betegségeket távol tartsa és enyhítse a forróságot. És úgy tűnik, a kellő szőlészeti tapasztalat és tudás is megvolt már ahhoz, hogy totál érett termést szüretelhessenek, és még a savak is egészen kraftosak maradjanak.
Jó, az alkohol 16… De ez van, a mi kontinentális klímánkon, a k-európai medencénkben a jól beérett szőlőnknek többnyire magas alkesz az ára. Azt, hogy csodásan, cuppogósan beérjen minden, az alkohol se szálljon a magasba, és a savak is szépen megmaradjanak, inkább szerencsésebb, déli országokban bemutatható produkció – olyan helyeken, ahol a nagy meleg elől jó magasra szökellhet a szőlő és a közelben még valami tenger is temperál… Nekünk maradtak a 200 méteres szekszárdi halmok és a forró nyarakat kísérő nagy szeszek – de KIT ÉRDEKEL?

Hagyjuk a fegyelmezett eleganciát másra

Kit érdekel, ha emellett a 16% mellett olyan test és szerkezet van, hogy nem érzem égetőnek a korty végét? Kit érdekel, ha az egész bort olyan aromaintenzitás és -folytonosság jellemzi, hogy attól „innentől bármi jöhet” állapotba kerül a kedves fogyasztó? Kit érdekel, ha ez a bor úgy „hatalmas”, „robosztus” és igen, ismerjük el: behemótalkoholú, hogy közben élénk, jó savú és jól iható (nyakalható)? Kit érdekel, ha a Covid-éra tizenötödik hónapjában, második rossz tavaszunk közepén mind úgy érezzük: hagyjuk a fegyelmezett eleganciát másra, ide most már hedonista boratombomba kell?

Fősodorból félretáncolva

A Vesztergombi Pince többek között ezzel a borával – a Kerék-hegyi platóról – képletesen és szó szerint is felért a csúcsra. Szekszárdon inkább a saját útját járva, a mostani bikavér és kadarka fősodorból néha félretáncolva, főleg a nemzetközi fajtákban (franc, sauvignon, merlot, syrah, malbec) bízva. Szekszárd boldog vidék, ahol úgy tűnik, mindennek helye van. A hazai fajtáknak, amik nem véletlenül itthon terjedtek el leginkább és egyre keresettebbek, épp úgy, mint az ismert francia szőlőknek, amikből újabban egészen kivételesen nagy borok készülnek a szekszárdi löszön. A Vesztergombi Pincében például érlelődik még egy ’17-es csúcs cabernet sauvignon is, ami szintén most debütál, aztán a már szokásosan izgalmas új syrah (’17), na és egy új hordóválogatás bordeaux-i házasítás, amit már két alkalommal volt szerencsém kóstolni, és most lelkesen megerősíteni tudom az infót, hogy az új bor neve, pontosabban munkacíme ez: Deus.

Összegzés

Nagy bor, nehézkesség nélkül. Érett, harapnivaló, telistele fekete gyümölcsökkel. Óriási potenciál, még min. 20 évig boldogíthat.

— NagySebestyen

Kapcsolódó postok

Szólj hozzá!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Rólam

Nagy Sebestyén vagyok. Borról beszélek ezen a blogon. Borról és mindenről, ami borral kapcsolatos. És minden téma kapcsolatos a borral. Például úgy, hogy ha megbeszéljük, kinyitunk közben egy bort… :) Tovább

Hirdetés

Legutóbbi posztok
Kategóriák
Legnépszerűbb
Archívum